Liselerde okutulan türk dili ve edebiyatı kitaplarındaki deneme türünün incelenmesi
Examination of essay style in high school literature 1,2,3 course books
- Tez No: 206957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Çalışmada Türk Dili ve Edebiyatı Müfredatı Programı çerçevesinde yayımlanan Lise Edebiyat 1,2,3 ders kitaplarındaki deneme türü, yazar ve dönem öğretiminde kullanılan deneme metinlerini bulmak buradan hareketle denemelerin eğitimdeki kullanış biçimlerini ve ders kitaplarındaki denemelerin eğitim yönünden daha verimli bir şekilde nasıl ele alınması gerektiğini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. 2561 Sayılı Tebliğler Dergisi'nde okutulması tavsiye edilen sekiz tane lise birinci sınıf, dört tane lise ikinci sınıf ve beş tane de lise üçüncü sınıf edebiyat ders kitabında yer alan yirmi beş adet deneme metni değerlendirilmiştir. 2004-2005 yıllarında okutulan Edebiyat 1,2,3 ders kitaplarına seçilen deneme metinlerinin, Türk Dili ve Edebiyatı dersinin amaçlarına uygunluğu incelenmiştir. Öğrencilerin düşünce gelişimine olumlu etkisi olan deneme metinlerinin, metin özelliklerinin Edebiyat programına uygunluğuna değinilmiştir. Ders kitaplarında yer alan deneme metinleri, metnin seçiliş sebebi, hazırlık çalışmaları, metinle ilgili açıklamalar ve metin altı sorular gibi metin üzerinde yapılan çalışmalara göre değerlendirilmiştir. Seçilen metinlerle deneme türünün, yazarının ve dönemin ne şekilde öğretilmeye çalışıldığı ifade edilmiştir. İncelemelerde ulaşılan sonuçlardan hareketle edebiyat ders kitaplarına seçilen deneme metinlerinin liselerdeki edebiyat eğitiminde daha etkili ve etkin olmasına yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study finding essay texts in high school 1,2,3 course books that are used for teaching essay style, author and era of the text, and based on those findings determining the way they are used in education and how it should be handled to be more efficient educationally has been aimed. Twenty five essay texts taken from eight high school first grade, four high school second grade, and five high school third grade literature course books that were advised in Tebliğler journal number 2561 has been evaluated. Appropriateness of essay texts that is selected to the Literature 1, 2, 3 Coursebooks to the purpose of Turkish Language and Literature course has been examined. Compability of essay texts, which has a positive effect on cognitive development of studends, with the Literature curriculum has been discussed. Essay texts in the course books have been evaluated in terms of studies that are done on the text like the selection reason, preparation studies, explanations about the text, and under-text questions. The way essay style, the author, and era of the text are tried to be taught with the selected texts has been described. Based on result of the examinations, suggestions to make essay texts that are selected to the Literature course books more effective and active has been presented.