Melisa yağının mikrobiyolojik parametreler ve hepatit serolojik markerları üzerindeki etkileri
Effects of lemon balm oil on microbiological parameters and hepatitis serological markers
- Tez No: 1003961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Klinik laboratuvar testleri, hastalıkların tanı ve izleminde temel rol oynamakta olup bu testlerin analitik doğruluğu ve güvenilirliği hasta güvenliği açısından kritik öneme sahiptir. İmmünoassay yöntemleri, yüksek duyarlılık ve özgüllükleri sayesinde klinik laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılmakla birlikte, çeşitli analitik interferanslara ve sistematik hatalara duyarlıdır. Özellikle fitoterapötik ürünler ve uçucu yağların laboratuvar testleri üzerindeki etkileri klinik pratikte yeterince bilinmemektedir. Bu tez çalışmasında, Melissa officinalis (melisa) yağının, immünoassay temelli mikrobiyolojik parametreler ve hepatit serolojik belirteçleri üzerindeki analitik interferans etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışmada, melisa yağı ile hazırlanmış örnekler ile hedef (referans) örnekler karşılaştırılmış; IgM, IgA, IgG, C3, C4, CRP, PCT, Anti-HBs, HBsAg, Anti-HIV ve Anti-HCV testleri immünoassay analizöründe çalışılmıştır. Her analiz 20 tekrarlı yapılmış, elde edilen sonuçlar ortalama, standart sapma ve bias (%) değerleri üzerinden değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde Mann–Whitney U testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi p<0,01 olarak kabul edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, melisa yağı eklenen örneklerde tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı sapmalar saptanmıştır. İmmünoglobulinler ve kompleman proteinlerinde belirgin pozitif bias izlenmiş, özellikle C4 ve CRP ölçümlerinde yüksek düzeyde artışlar gözlenmiştir. Buna karşılık Anti-HBs ve Anti-HIV testlerinde anlamlı negatif bias saptanmıştır. Bias değerlerinin –44,83 ile +124,23 arasında değişmesi, melisa yağının immünoassay ölçümlerinde analite ve ölçüm yöntemine bağlı olarak heterojen bir interferans etkisi oluşturduğunu göstermiştir. Sonuç olarak bu çalışma, melisa yağının immünoassay temelli mikrobiyolojik ve serolojik testlerde ölçüm doğruluğunu anlamlı düzeyde bozabileceğini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, fitoterapötik ürünlerle temas etmiş örneklerde laboratuvar sonuçlarının dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini ve analitik interferansların klinik karar süreçlerinde göz önünde bulundurulmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Clinical laboratory tests play a fundamental role in the diagnosis and monitoring of diseases, and the analytical accuracy and reliability of these tests are of critical importance for patient safety. Immunoassay methods are widely used in clinical laboratories due to their high sensitivity and specificity; however, they are susceptible to various analytical interferences and systematic errors. In particular, the effects of phytotherapeutic products and essential oils on laboratory tests are not sufficiently known in clinical practice. This thesis study aimed to evaluate the analytical interference effects of Melissa officinalis (lemon balm) oil on immunassay-based microbiological parameters and hepatitis serological markers. In the experimental study, samples prepared with lemon balm oil were compared with target (reference) samples; IgM, IgA, IgG, C3, C4, CRP, PCT, Anti-HBs, HBsAg, Anti-HIV and Anti-HCV tests were performed on an immunoassay analyser. Each analysis was performed in 20 replicates, and the results obtained were evaluated in terms of mean, standard deviation, and bias (%) values. The Mann–Whitney U test was used in statistical analyses, and the significance level was set at p<0.01. According to the study results, statistically significant deviations were detected in all parameters in the samples to which lemon balm oil was added. A marked positive bias was observed in immunoglobulins and complement proteins, with particularly high increases observed in C4 and CRP measurements. In contrast, a significant negative bias was detected in the Anti-HBs and Anti-HIV tests. The variation in bias values between –44.83 and +124.23 indicates that lemon balm oil creates a heterogeneous interference effect in immunoassay measurements, depending on the analyte and measurement method. In conclusion, this study demonstrates that lemon balm oil can significantly compromise measurement accuracy in immunassay-based microbiological and serological tests. The findings emphasise the need for careful evaluation of laboratory results in samples exposed to phytotherapeutic products and the importance of considering analytical interferences in clinical decision-making processes.