Restoratif Diş Tedavisi Kliniğinde Sık Karşılaşılan Vakaların Tanı ve Tedavi Planlamasında Chatbotların Kullanımının Klinisyenler Tarafından Değerlendirilmesi
Clinicians' assessment on chatbots' use in common case diagnosis and treatment planning in Restorative Dentistry Clinics
  1. Tez No: 1003984
  2. Yazar: EBRU İREM TEKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR GÜNGÖR BORSÖKEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Yapay zeka her alanda olduğu gibi diş hekimliğinde de önemli bir yer edinmeye başlamıştır. Bu tez çalışmasının amacı, restoratif diş tedavisi kliniğinde sık karşılaşılan vakaların tanı ve tedavi planlamasında büyük dil modelleri tabanlı sohbet robotlarının kullanımının klinisyenler tarafından değerlendirilmesidir. Çalışmada restoratif diş tedavisi kliniğinde sık karşılaşılan 20 klinik vakanın tanı ve tedavi planlaması ile ilgili sorular ChatGPT, Google Gemini, Microsoft Copilot, Claude ve DeepSeek olmak üzere güncel LLM tabanlı sohbet robotlarına yöneltilmiştir. Sohbet robotlarının verdiği yanıtlar; doğruluk, klinik uygunluk ve referans kullanımı açısından restoratif diş tedavisi uzmanları tarafından Likert ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile, gruplar arasındaki farklılıklar Kruskal-Wallis testi ile ve bu farklılığın kaynağı Dunn's çoklu karşılaştırma testi ile belirlenmiş olup tüm analizler SPSS 22.0 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, Google Gemini 3 Flash ve ChatGPT-5 modelleri en yüksek toplam puanları alarak diğer modellere göre anlamlı şekilde daha başarılı bulunmuştur (p0.05). Özellikle karmaşık klinik senaryolarda bu iki model üstün performans sergilerken, Deepseek-V3.2 ve Claude Sonnet 4.5'in performansı yetersiz kalmıştır. Microsoft Copilot ise tutarsız bir performans sergilemiş, bazı sorularda yüksek puan almasına rağmen genel olarak düşük kalmıştır. Çalışma, yapay zeka modellerinin restoratif diş hekimliğinde destekleyici araçlar olarak potansiyelini vurgulamakla birlikte, klinik kullanım öncesinde doğruluk, tutarlılık ve kaynak güvenilirliği açısından dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence now plays an important role in dentistry, as in other fields. The aim of this thesis study is to evaluate the use of large language model-based chatbots in the diagnosis and treatment planning of common cases encountered in restorative dentistry clinics by clinicians. In the study, questions related to the diagnosis and treatment planning of 20 clinical cases frequently encountered in restorative dentistry clinics were directed to current LLM-based chatbots, namely ChatGPT, Google Gemini, Microsoft Copilot, Claude, and DeepSeek. The responses provided by the chatbots were evaluated by restorative dentistry specialists using a Likert scale in terms of accuracy, clinical appropriateness and reference usage. The normality of numerical variables was assessed using the Shapiro-Wilk test, differences between groups were determined using the Kruskal-Wallis test, and the source of these differences was identified using Dunn's multiple comparison test. All analyses were performed using SPSS 22.0 software. Google Gemini 3 Flash and ChatGPT-5 models achieved the highest total scores and were found to be significantly more successful than other models (p<0.05). These two models demonstrated superior performance, particularly in complex clinical scenarios, while the performance of Deepseek-V3.2 and Claude Sonnet 4.5 was insufficient. Microsoft Copilot, on the other hand, showed inconsistent performance, scoring high on some questions but remaining low overall. The study highlights the potential of artificial intelligence models as supportive tools in restorative dentistry, but also shows that they must be carefully evaluated in terms of accuracy, consistency, and source reliability before clinical use.