Foreign policy of Israel under Netanyahu
Netanyahu Dönemi İsrail dış politikası
- Tez No: 100405
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İHSAN BAĞIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
11 ÖZET İsrail, kuruluş şartların, bölgesel dengelerin ve nüfus yapısının getirdiği bir sonuç olarak, özel nitelikli bir devlettir. Özellikle kuruluşunu izleyen ilk otuz yıl içinde varlığına yönelik Arap devletlerinin oluşturduğu yoğun tehdit nedeniyle İsrail bir 'güvenlik devleti'halini almıştır. 1991 yılında Madrid Görüşmeleri ile başlayan banş süreci İsrail dış politikasında önemli değişimler yaratmıştır. 1996 seçimlerini kazanarak İsrail Başbakanı olarak seçilen Benjamin Netanyahu, barış sürecinin sağ kanattan ilk başbakanı olması açısından İsrail siyasi tarihinin önemli portrelerinden biridir. Bu tezin amacı; öncelikle Netanyahu döneminde İsrail dış politikasında yaşanan değişimleri, bunların nedenlerini ve sonuçlarını araştırmak ve sonucunda dönemin dış politika çizgisini belirlemek ve bu çizginin şekillenmesinde etken olan iç ve dış faktörlerin analizini yapmaktır. Çalışmada, İsrail tarihine ve dış politikasına ilişkin temel kaynaklardan, döneme ilişkin makalelerden, gazete haberlerinden, liderlerin konuşma metinlerinden, anlaşma metinlerinden yararlanılmıştır. Dönemin dış politika yaklaşımları ve uygulamaları ortaya konarak; İsrail'in genel çizgisi ile karşılaştırılmış ve dönemin analizi yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre, Netanyahu dönemi, İsrail Başbakanın uzlaşmaz tutumu, sert politiklan ve Filistin Yönetiminin terörist saldınlaı önlemede aciz kalması nedeniyle bölgede gerilim tırmandığı bir dönemdir. Bununla birlikte, İsrail'in gerçekçi politik çıkarlarının, uluslararası sistemin ve arabulucu devletlerin baskısının bir sonucu olarak, banş süreci kapsamındaki görüşmeler ve uygulamalar dönem içinde de devam etmiştir. Netanyahu dönemi, İsrail-Türkiye ilişkileri açısından oldukça olumlu geçmiş ve iki ülke arasındaki ilişkiler özellikle askeri alanda son yıllann en yüksek seviyesine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Israel is a 'unique state' due to her establishment conditions, regional balances and demographic structure. Because of an Arabic threat against her existence, particularly in the first three decades following her establishment, Israel had developed as a 'security state'. The peace process which was started with the Madrid Talks in 1991, gave way to significant transformations in the Israeli foreign policy. Benjamin Netanyahu, who won the elections in 1996, is an important portrait of Israeli political history as the first rightist Prime Minister of the peace process. The purpose of this thesis is, first of all, to research the changes experienced in the Israeli foreign policy during Netanyahu period and the reasons and results of these changes, and thus define the foreign policy line of the period, and finally, to analyze the internal and external factors that shape this line In this study, the main books on Israeli history, articles relating to the Netanyahu period, newspapers, text of speeches of leaders and agreements were used as basic sources. The foreign policy approaches and practices of the term were revealed and the results were compared to the general political line of Israel and the period was analyzed. According to the results of this study, in the Netanyahu period the tension had escalated because of intransigent attitude and tough politics of the Israeli Prime Minister. Nevertheless, as a result of the realistic politic interests of Israel, and the pressure imposed by the international system and the intermediating states, the negotiations and applications of the peace process continued throughout the period. The Netanyahu period was quite positive with respect to Israili-Turkish relations, and the relations between the two countries has reached its peak in the recent years, especially in the military field.