Öğretmenlerin duygusal yeme davranışları ile psikolojik esneklik düzeyleri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relation between the emotional eating, psychological flexibility, attachment styles of teachers
  1. Tez No: 1004051
  2. Yazar: DİLEK UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, öğretmenlerin duygusal yeme davranışları ile psikolojik esneklik düzeyleri ve bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada, değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'nin çeşitli illerinde görev yapan kadın ve erkek öğretmenler oluşturmaktadır. Çalışmada, öğretmenlerin bazı sosyodemografik özelliklerine ilişkin bilgi toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği, Öğretmen Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II Kısa Formu olmak üzere üç ölçme aracı katılımcılara uygulanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda öğretmenlerin duygusal yeme davranışları ile psikolojik esneklik düzeyleri ve bağlanma stillerinin; yaş, medeni durum, görev yapılan kurumsal yapı (resmî/özel), görev yapılan eğitim kademesi, görev süresi ve branş değişkenlerine göre farklılık göstermediği, öğretmenlerin bağlanma stilleri, psikolojik esneklik düzeyleri ve duygusal yetersiz yeme davranışlarının cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı ancak öğretmenlerin duygusal aşırı yeme durumlarının cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca kaygılı bağlanma stiline sahip öğretmenlerin duygusal aşırı yeme davranışlarını gösterme ihtimallerinin daha olası olduğu, kaygılı bağlanma stiline sahip olma düzeyi arttıkça psikolojik esneklik düzeylerinin düştüğü ve psikolojik esneklik düzeyleri düştükçe duygusal aşırı yeme davranışlarının arttığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin duygusal aşırı yeme davranışı ile duygusal yetersiz yeme arasında negatif yönde, kaygılı bağlanma stili ile pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu; duygusal yetersiz yeme davranışı ile duygusal aşırı yeme arasında negatif yönde kaygılı bağlanma stili ile pozitif yönde anlamlı ilişkilerin olduğu belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen bu bulgulara tartışma bölümünde ayrıntılı olarak yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between teachers' emotional eating behaviors, psychological flexibility levels and attachment styles. A relational survey model was employed in the study to explain the relationships among the variables. The sample of the study consisted of male and female teachers working in various provinces of Türkiye. In the study, a Personal Information Form developed by the researcher was used to collect information about certain sociodemographic characteristics of the teachers. In addition, three measurement instruments were administered to the participants: the Adult Eating Behavior Scale, the Teacher Psychological Flexibility Scale, and the Experiences in Close RelationshipsRevised-Short Form (ECR-RS). According to the findings, teachers' emotional eating behaviors, psychological flexibility levels, and attachment styles did not differ according to age, marital status, type of institution (public/private), educational level taught, years of service, or teaching branch. It was also found that teachers' attachment styles, psychological flexibility levels, and emotional undereating behaviors did not differ significantly by gender; however, teachers' emotional overeating behaviors showed a significant difference according to gender. Furthermore, teachers with an anxious attachment style were found to be more likely to exhibit emotional overeating behaviors. As the level of anxious attachment increased, psychological flexibility levels decreased, and as psychological flexibility decreased, emotional overeating behaviors increased. The results of the study indicated that teachers' emotional overeating behaviors were negatively associated with emotional undereating and positively associated with anxious attachment style; similarly, emotional undereating behavior was negatively associated with emotional overeating and positively associated with anxious attachment style. These findings are discussed in detail in the discussion section of the study.