C – 130 uçaklarında kestirimci bakım yöntemleri ve uygulamaları
Predictive maintenance methods and applications on C– 130 aircraft
  1. Tez No: 1004076
  2. Yazar: SELAHATTİN ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ TAPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
Özet
C-130 uçakları 1950'li yıllardan günümüze hava taşımacılığında faaliyetini sürdürmektedir. C-130 uçaklarının faaliyet alanında uçuş güvenliği ve kullanım ömrü gibi parametreler önem arz etmektedir. Dolayısıyla bakım faaliyetlerinin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Kestirimci bakım çalışmaları ile uçaklarda seçilen belirli bölgelerde ölçülen verilerden ve ölçüm sonuçlarından elde edilen bulgulardan yararlanılarak arızalar oluşmadan önce tespit edilmesi sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında C-130 uçaklarında uygulanan kestirimci bakım tekniklerinin neler olduğu, arıza tahminlemesi için C-130 uçaklarında hangi verilerin ve analiz yöntemlerinin kullanıldığı, C-130 uçaklarının operasyonel ömrünü kestirimci bakım tekniklerinin nasıl etkilediği araştırılmıştır. Araştırmada C-130 uçaklarında titreşim analizi, hidrolik numune ve yağ numune analizi, manyetik tapa uygulaması, NDI kontrolü ve boroskop kontrolü gibi kestirimci bakım teknikleri kullanılmıştır. Örneklem olarak, C -130 uçakları B ve E modelleri teknik ve operasyonel benzerlikleri nedeniyle seçilmiş olup, literatür araştırması ve vaka analizleri kullanılarak kapsamlı bir araştırma sağlanmıştır. Araştırmada, C- 130 uçaklarında tespit edilen belirli bölgelerde elde edilen kestirimci bakım verileri hazırlanmış ve veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, uygulanan kestirimci bakım tekniklerinin C-130 uçaklarının operasyonel güvenliği, bakım verimliliği açısından önem arz ettiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
C-130 aircraft have been operating in air transportation since the 1950s. Flight safety and service life are paramount parameters in the operation of C-130 aircraft. Therefore, the importance of maintenance activities is increasing day by day. Predictive maintenance studies utilize data and findings obtained from measurements taken in selected areas of the aircraft to detect failures before they occur. This thesis investigates the predictive maintenance techniques applied to C-130 aircraft, the data and analysis methods used for failure prediction in C-130 aircraft, and how predictive maintenance techniques affect the operational life of C-130 aircraft. The research employed predictive maintenance techniques such as vibration analysis, hydraulic and oil sample analysis, magnetic plug application, NDI inspection, and borescope inspection on C-130 aircraft. C-130 aircraft models B and E were selected as samples due to their technical and operational similarities, and a comprehensive study was conducted using literature reviews and case analyses. In this study, predictive maintenance data obtained from specific areas identified in C-130 aircraft were prepared and analyzed. The study concluded that the applied predictive maintenance techniques are important for the operational safety and maintenance efficiency of C-130 aircraft.