Görsel sanatlar dersinde sinektik tekniği uygulamasının ortaokul öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerilerine etkisi
The effect of applying the synectics technique in visual arts classes on middle school students' creative thinking skills
  1. Tez No: 1004077
  2. Yazar: PERVİN PULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sinektik öğretim tekniğinin ortaokul öğrencilerinin yaratıcı düşünme becerileri üzerine etkisini incelemek amacıyla tek merkezli, prospektif (ön-test ve son-test), iki kollu (1:1) ve randomize kontrollü deneysel araştırma deseni kullanılarak yürütülmüştür. Sinektik öğretim tekniği, bireylerin yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmeyi hedefleyen; benzeşim (analojiler) ve mecazlardan yararlanarak alışılmadık düşünce yolları oluşturmayı teşvik eden bir öğretim yöntemidir. Bu teknik, öğrencilerin olguları farklı açılardan değerlendirmelerine ve yeni çözüm yolları geliştirmelerine zemin hazırlamaktadır. Araştırmanın örneklemi, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Mersin ili Mezitli ilçesinde yer alan Mezitli Belediye Ortaokulu'nda öğrenim görmekte olan 60 ortaokul öğrencisinden (deney grubu: 30, kontrol grubu: 30) oluşmuştur. Örneklemin belirlenmesinde, gruplar arasındaki denkliği sağlamak amacıyla rastgele atama yöntemi kullanılmıştır. Randomizasyon ile oluşturulan gruplarda deney grubuna sinektik tekniği uygulanırken, kontrol grubuna geleneksel öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Araştırma verileri,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Uzman Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, sinektik öğretim tekniği sonrasında deney grubu öğrencilerinin, kontrol grubuna kıyasla yaratıcı düşünme becerileri düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gösterdiğini ortaya koymuştur (p<0.05). Ulaşılan bu sonuç, sinektik öğretim tekniğinin yaratıcılığı destekleyen yapısal özellikleriyle tutarlıdır. Ayrıca deney grubundaki öğrenciler, uzman değerlendirme formunda yer alan tüm yaratıcılık kriterlerinde (çalışmayı tamamlama, bütünlük ve görsel devamlılık, anlatımın konuya uygunluğu, hayal gücünü kullanma, biçimsel ve anlamsal yaratıcılık, ayrıntılara yer verme, düşünceyi aktarabilme, şablon unsurlardan kaçınma, teknik beceri) kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek performans sergilemiştir. Bu fark, sinektik tekniğin yalnızca genel yaratıcı düşünme becerilerini değil, aynı zamanda öğrencilerin sanatsal üretim süreçlerindeki çeşitli yeterliklerini de güçlendirdiğini göstermiştir. Bu çalışma, sanat eğitiminde alternatif öğretim yaklaşımlarına ilişkin literatüre katkı sunmakta ve eğitimciler için sinektik tekniğin uygulanabilirliğine dair rehberlik etmektedir. Sanat eğitiminde öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerinin güçlendirilmesi için sinektik öğretim tekniğinin geleneksel yöntemlerle bütünleştirilmesi önerilmektedir. Gelecekteki araştırmalarda ise yaratıcı düşünme becerilerinin bilişsel, duygusal ve davranışsal boyutlarını kapsayan çok yönlü değerlendirme araçlarının kullanılması, uygulamanın etkisini daha kapsamlı biçimde kanıtlayacaktır. Bunun yanı sıra, farklı yaş grupları ve ders içeriklerinde sinektik tekniğin etkisini inceleyecek çalışmalar da alana değerli katkılar sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted using a single-center, prospective (pre-test and post-test), two-arm (1:1), randomized controlled experimental research design to examine the effect of the synectics teaching technique on the creative thinking skills of middle school students. The synectics teaching technique is an instructional method aimed at enhancing individuals' creative thinking skills by fostering unconventional ways of thinking through the use of analogies and metaphors. This technique provides students with the opportunity to evaluate phenomena from different perspectives and to develop new solutions. The sample of the study consisted of 60 middle school students (experimental group: 30, control group: 30) enrolled in Mezitli Municipality Middle School, located in the district of Mezitli, Mersin, during the 2024-2025 academic year. Random assignment was employed to ensure equivalence between groups. While the experimental group received instruction through the synectics technique, the control group was taught with traditional teaching methods. Research data were collected using the“Introductory Information Form”and the“Expert Evaluation Form”. The findings revealed that, following the implementation of the synectics teaching technique, students in the experimental group demonstrated a statistically significant improvement in creative thinking skills compared to those in the control group (p < 0.05). This result is consistent with the structural characteristics of the synectics technique that support creativity. Moreover, the students in the experimental group outperformed those in the control group across all creativity criteria included in the expert evaluation form (task completion, integrity and visual continuity, relevance of expression to the subject, use of imagination, formal and semantic creativity, inclusion of details, ability to convey ideas, avoidance of stereotypical elements, and technical skills). This difference indicates that the synectics technique strengthens not only general creative thinking skills but also various competencies involved in students' artistic production processes. This study contributes to the literature on alternative instructional approaches in art education and provides guidance for educators regarding the applicability of the synectics technique. It is recommended that the synectics teaching technique be integrated with traditional methods in order to strengthen students' creative thinking skills in art education. For future research, the use of multidimensional assessment tools that encompass cognitive, emotional, and behavioral aspects of creative thinking is suggested to provide more comprehensive evidence of the technique's effectiveness. Furthermore, studies investigating the impact of the synectics technique across different age groups and subject areas are expected to yield valuable contributions to the field.