Göçmen işgücü talebinin belirleyicileri
  1. Tez No: 1004078
  2. Yazar: ZAHİDE AKBULUT KÖSA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY GÖKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Göç olgusunun insanlık tarihi boyunca var olduğu bilinmektedir yanı sıra küreselleşme ile göçün nedenleri, yönü, hacmi ve kapsamı değişmiştir. Bu süreçte gelişmekte olan ülkeler de transit ya da hedef ülke haline gelmiştir. Türkiye de 1990'lı yıllardan itibaren düzensiz göç ile karakterize edilen göç akımlarına sahne olmuştur. Özellikle 2011 yılında başlayan ve“Arap Baharı”olarak literatüre geçen siyasal dönüşüm süreci nedeniyle başta Suriye olmak üzere pek çok Orta Doğu ülkesinden yoğun ve kitlesel göçe şahit olunmuştur. Göçmenler hangi nedenle ve nereye göç ederlerse etsinler yaşamlarını idame ettirme amacıyla işgücü piyasasına dahil olmak zorundadır. O nedenle göç olgusu işgücü göçü ile örtüşen bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de var olan göçmen işgücü olgusunun nedensellik ilişkilerini işgücü talebi açısından analiz etmek amaçlanmıştır. Türkiye'de göçmen işgücünün daha çok emek yoğun sektörlerde ve kayıt dışı bir şekilde bulunduğu bilinmektedir. Bu doğrultuda küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yoğunluklu olarak bulunduğu Ankara Siteler Mobilya Sanayiinde mobilya imalatı işinde faaliyet yürüten 20 işveren ile gerçekleştirilen görüşmeler ışığında elde edilen bulgular tartışılmıştır. Göçmen işgücü talebini açıklama çabası içinde bulunan bu çalışmada elde edilen verilerden göçmen işgücünün, mevcut işgücü piyasası koşulları ve yapısı dışarıda bırakılarak anlaşılamayacağı, asıl ele alınması gereken konunun Türkiye işgücü piyasası yapısı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that the phenomenon of migration has existed throughout human history; however, with globalization, the causes, direction, volume, and scope of migration have changed. In this process, developing countries have also become either transit or destination countries. Since the 1990s, Turkey has witnessed migration flows characterized by irregular migration. In particular, the political transformation process that began in 2011, known in the literature as the“Arab Spring,”led to intense and largescale migration, especially from Syria and other Middle Eastern countries. Regardless of the reasons for migration or the destination, migrants are compelled to participate in the labor market in order to sustain their lives. Therefore, migration emerges as a concept closely linked to labor migration. This study aims to analyze the causal relationships of the migrant labor phenomenon in Turkey from the perspective of labor demand. It is known that migrant labor in Turkey is predominantly found in labor-intensive sectors and is largely employed informally. In this context, the findings obtained from interviews conducted with 20 employers engaged in furniture manufacturing in the Siteler Furniture Industry in Ankara, where small and medium-sized enterprises are predominantly located, have been discussed. The study, which seeks to explain the demand for migrant labor, concludes that this phenomenon cannot be understood without considering the conditions and structure of the existing labor market. It emphasizes that the primary issue to be addressed is the structure of Turkey's labor market.