Safevî dönemi mushaflarının falnâme tezhiplerinin analizi (Türk İslam Eserleri Müzesi)
Analysis of the illustrations in mushafs from the Safavid period (Turkish Islamic Art Museum)
  1. Tez No: 1004091
  2. Yazar: RABİA ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
Özet
Safevî dönemi siyasî açıdan oldukça hareketli ve bunun yanında zengin bir kültürle vâr olmuştur. Bu siyasî hareketin sanat açısından coğrafyanın zenginleşmesine katkısı olduğunu söylemek mümkündür. Kültürler arası etkileşim, kimi zaman bir savaş ganimeti, kimi zaman da bir hediyeleşme yoluyla sunulan yazma eserler sayesinde gerçekleşmiştir. Sanat tarihi bakımından tüm coğrafî ve siyasî çalkantılara rağmen sanat, hanedanlıkların her daim en mühim meselelerinden biri olarak görülmüştür. Yazma eserlere ve sanatçılara verilen değer bakımından, Safevî dönemi bezemeleriyle en göz alıcı eserlerin üretildiği dönemlerden biri olmuştur. Özellikle tezhipli ve minyatürlü eserler bu dönemin şahidi olarak günümüze ulaşmıştır. Çalışmamızın içeriğini Safevî dönemi mushaflarında bulunan falnâme sayfalarının tezhipleri oluşturmaktadır. TİEM'de yapılan araştırma sonucunda Safevî dönemi tezhip özelliklerini barındıran mushafların büyük bir kısmında falnâmeler görülmüştür. Çalışma disiplininde öncelikle falnâme konusu ve çeşitleri ele alınmış, ardından Safevî dönemi siyasal, kültürel ve sanatsal açıdan incelenerek konunun içeriği desteklenmiştir. Araştırma sonucunda tespit edilen 61 mushafın falnâme tezhipleri kompozisyon itibarıyla ele alınarak motif, renk ve desen kurgusu bakımından incelenerek çizimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Safavid period was politically quite turbulent and, at the same time, rich in culture. It is possible to say that this political turmoil contributed to the enrichment of the region in terms of art. This interaction took place sometimes through manuscripts presented as spoils of war, and sometimes through gifts. From an art historical perspective, despite all geographical and political upheavals, art has always been regarded as one of the most important concerns of dynasties. The Safavid period, one of the most important periods in terms of the value placed on written works and artists, was also a period when the most eye-catching works were produced. In particular, illuminated and miniaturised works have survived to the present day as witnesses to this period. The content of our study consists of the illuminations found on the falnâme pages of Safavid-period Qur'ans. Research conducted at TİEM revealed that falnâmeler are found in the majority of Safavid-period Qur'ans that feature Safavid-period illumination characteristics The study primarily addresses the subject of falnâme and its varieties, followed by an examination of the Safavid period from political, cultural and artistic perspectives to support the content of the subject. The 61 manuscripts identified in the research were examined in terms of their composition, motif, colour and pattern design, and drawings were made.