Adbilim açısından Iğdır Üniversitesi öğrenci adlarının incelenmesi
An examination of student names at Iğdır University from the perspective of onomastics
- Tez No: 1004092
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, Iğdır Üniversitesinde okuyan öğrencilerin isimlerine dair bilgi, tutum ve bilinç seviyeleri adbilim (onomastik) açısından incelenmiştir. Araştırmanın ana hedefi, öğrencilerin isimlerini sevme durumları, adlarının anlamı ve kökeni konusundaki bilgilerinin doğruluğu, ayrıca bu bilgilerin aile içinde nasıl aktarıldığını ortaya koymaktır. Bu bağlamda, adın cinsiyet, doğum yeri, bölüm ve isim verme yöntemleri gibi değişkenlerle ilişkileri de değerlendirilmiştir. Araştırma, nicel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiş ve veri toplamak için yapılandırılmış bir anket formu uygulanmıştır. Çalışmanın kapsamı, Iğdır Üniversitesi öğrencilerini kapsamakta ve 1151 öğrencinin katılımıyla yapılmıştır. Toplanan veriler, tanımlayıcı istatistikler ve çapraz tablolar aracılığıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar, öğrencilerin büyük bir kısmının isimlerini sevdiğini ve adlarının anlamını bildiğini göstermektedir. Kız öğrencilerin, erkek öğrencilere göre adlarının anlamı ve kim tarafından verildiği konusunda daha fazla bilgiye sahip olduğu belirlenmiştir. Aile büyüklerinden ismi alan öğrencilerin, adlarının anlamı ve kökeni hakkında bilgi sahibi olma oranlarının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir; bu da ad verme geleneğiyle beraber anlam bilgisinin nesilden nesile aktarıldığını göstermektedir. Ancak, öğrencilerin önemli bir kısmının adlarının kökeni hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı ya da bu bilgiyi eksik ya da yanlış bildiği tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, isimlerin yalnızca bireyi tanımlayan bir unsur olmanın ötesinde, kültürel bellek, aile geleneği ve kimlik oluşumu ile sıkı bir ilişkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler, öğrenciler arasında ad bilincinin genel olarak yüksek olduğunu, fakat ad kökeni hakkında farkındalığın sınırlı kaldığını göstermektedir. Bu açıdan araştırma, Türkiye'de adbilim alanında yürütülen çalışmalara, üniversite gençliği örneği ile yenilikçi ve güncel bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the knowledge, attitudes, and awareness levels of students studying at Iğdır University regarding their names from an onomastics perspective. The main objective of the research is to reveal the students' liking for their names, the accuracy of their knowledge about the meaning and origin of their names, and how this knowledge is passed down within the family. In this context, the relationships between names and variables such as gender, birthplace, department, and naming methods were also evaluated. The research was conducted using quantitative methods, and a structured questionnaire was applied to collect data. The scope of the study included students of Iğdır University, and the study was conducted with the participation of 1151 students. The collected data were analyzed through descriptive statistics and cross-tabulations. The results show that a large majority of students like their names and know their meanings. It was determined that female students have more knowledge about the meaning of their names and who gave them to them than male students. It was observed that students who received their names from their elders had a higher rate of knowledge about the meaning and origin of their names; this shows that knowledge of meaning is passed down from generation to generation along with the naming tradition. However, it was found that a significant portion of the students either lacked sufficient knowledge about the origin of their names or had incomplete or incorrect information about it. The study's results reveal that names are not merely an element that identifies an individual, but are closely linked to cultural memory, family tradition, and identity formation. The data shows that while name awareness is generally high among students, awareness of name origins remains limited. In this respect, the research offers an innovative and current contribution to studies in the field of onomastics in Türkiye, using the example of university youth.