Dindarlık ve moda giyim ilgilenimi ilişkisi: Çukurova Üniversitesi örneği
The relationship between religiosity and fashion clothing consumption: A case study of Çukurova University
  1. Tez No: 1004097
  2. Yazar: AYŞENUR SÖYÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYIKLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Din, Psychology, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinden oluşan bir örneklemde dindarlık ile moda giyim ilgilenimi arasındaki ilişkiyi incelemek ve moda giyim ilgilenimi ile dindarlık düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemleri çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Çukurova Üniversitesi'nden 410 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, Moda Giyim İlgilenimi Ölçeği ve dindarlığın inanç, ahlak ve ibadet boyutlarını içeren Dinsel Yaşayış Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda betimsel istatistikler hesaplanmış, ölçeklerin güvenirliği Cronbach's α katsayısı ile değerlendirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon analizi ile incelenmiş; dindarlığın alt boyutlarının moda giyim ilgilenimini yordama düzeyi çoklu doğrusal regresyon analizi ile test edilmiştir. Demografik değişkenlere göre farklılaşmaların incelenmesinde bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bulgular, moda giyim ilgilenimi ile dindarlık arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyli anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Regresyon analizinde modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu, ancak açıklanan varyansın sınırlı kaldığı belirlenmiştir. Moda giyim ilgilenimi; cinsiyet, yaş, gelir düzeyi ve sosyal medya kullanım süresine göre anlamlı biçimde farklılaşırken, eğitim alanına göre anlamlı bir farklılaşma göstermemiştir. Dindarlık düzeyinin ise demografik değişkenlerin büyük bir kısmına göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı, ancak eğitim alanına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Sonuçlar, dindarlık ile moda giyim ilgilenimi arasındaki ilişkinin sınırlı ve bağlama duyarlı bir nitelik taşıyabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between religiosity and fashion clothing involvement among university students and to determine whether fashion clothing involvement and religiosity levels differ across selected demographic variables. The study was conducted within a quantitative research framework. The sample consists of 410 university students. Data were collected using the Fashion Clothing Involvement Scale and a religiosity measure comprising the dimensions of belief, morality, and worship. Data analyses were performed using SPSS. Descriptive statistics were computed and internal consistency was assessed via Cronbach's alpha. Relationships between variables were examined using Pearson correlation analysis, and the predictive role of religiosity dimensions on fashion clothing involvement was tested through multiple linear regression. Differences across demographic variables were analyzed using independent-samples t-tests and one-way ANOVA. The findings indicate a positive but low-level significant relationship between fashion clothing involvement and religiosity. While the regression model was statistically significant, the explained variance remained limited. Fashion clothing involvement differed by gender, age, income level, and time spent on social media, whereas no significant difference was found across fields of study. Religiosity did not significantly differ across most demographic variables; however, a significant difference emerged by field of study. Overall, the results suggest that the relationship between religiosity and fashion clothing involvement may be limited and context-dependent.