Kadışehri ilçesinde doğal yetişen kuşburnu genotiplerinin morfolojik ve biyokimyasal özellikler bakımından fenotipik karakterizasyonu
Phenotypic characterization of naturally growing rosehip genotypes in kadişehri district in terms of morphological and biochemical properties
- Tez No: 1004112
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kadışehri ilçesinde doğal olarak yetişen kuşburnu genotiplerinin morfolojik ve biyokimyasal özellikler bakımından fenotipik karakterizasyonunun ortaya çıkarılması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, yöreye ait doğal popülasyondan seçilen toplam 31 (otuz bir) kuşburnu genotipinde morfolojik ve biyokimyasal analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada incelenen genotiplerin 8 adedinin az dikenli, 3 adedinin ise yüksek verimli olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan genotiplerdeki ortalama yaprak eninin 11.92-25.28 mm, yaprak boyunun 19.58-61.60 mm, yaprak alanının 2.15-7.90 cm², meyve ağırlığının 0.76-2.00 g, meyve eti oranının %59.75-87.14, kuru madde oranının %27.36-41.38, meyve kabuk rengi L* değerinin 24.69-47.68, yapraklardaki ve meyvelerdeki toplam fenolik madde (mg GAE/100 g) miktarlarının sırasıyla 45.21-61.48 ve 1183.00-3655.86, toplam flavonoid (mg CE/100 g) miktarlarının sırasıyla 13.60-23.86 ve 46.13-124.98, toplam antioksidan aktivite (%inhibisyon) miktarlarının sırasıyla, 68.6-33.6 ve 58.3-54 aralıklarında değiştiği tespit edilmiştir. Temel bileşen analizi sonucuna göre eigen değeri 1'den büyük olan 11 temel bileşen tespit edilmiş ve bu bileşenler toplam varyasyonun %82.64'ünü açıklamıştır. İncelenen özellikler arasında en yüksek pozitif korelasyon meyve toplam flavonoid miktarı ile meyve kabuğu b* değeri (r=1.00) ve yaprak eni ve boyu (r=0.94) değerleri arasında gözlemlenirken, en yüksek negatif korelasyon meyve ağırlığı ile meyve kabuk rengi a* değeri ve (r=-0.44) ve yaprak rengi L* değeri (r=-0.42) arasında belirlenmiştir. Çalışma sonunda morfolojik ve biyokimyasal özellikler kullanılarak bölgedeki kuşburnu popülasyonunda genetik varyasyona dair oldukça detaylı veriler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the phenotypic characterization of rosehip genotypes naturally growing in the Kadışehri district in terms of their morphological and biochemical traits. In the research, morphological and biochemical analyses were carried out on a total of 31 (thirty-one) rosehip genotypes selected from the natural population of the region. Among the genotypes examined, 8 were determined to have few thorns, while 3 were identified as high-yielding. On the other hand, the average leaf width, leaf length, leaf area, fruit weight, flesh ratio, dry matter content, and fruit skin color L* values of the genotypes ranged between 11.92–25.28 mm, 19.58–61.60 mm, 2.15–7.90 cm², 0.76–2.00 g, 59.75–87.14%, 27.36–41.38%, and 24.69–47.68, respectively. The total phenolic content (mg GAE/100 g) in leaves and fruits ranged from 45.21–61.48 and 1183.00 3655.86, respectively, while the total flavonoid content (mg CE/100 g) ranged from 13.60–23.86 in leaves and 46.13–124.98 in fruits. According to the results of principal component analysis, 11 principal components with eigenvalues greater than 1 were identified, explaining 82.64% of the total variation. Among the examined traits, the highest positive correlations were observed between fruit total flavonoid content and fruit skin b* value (r = 1.00), as well as between leaf width and leaf length (r = 0.94). In contrast, the highest negative correlations were determined between fruit weight and fruit skin color a* value (r = −0.44), and between fruit weight and leaf color L* value (r = −0.42). At the end of the study, highly detailed data regarding genetic variation within the rosehip population of the region were obtained using morphological and biochemical characteristics.