Bianchi tipi VIo evren modeli için yeni tsallis holografik karanlık enerji modeli ve skaler alanlar
New tsallis holographic dark energy model and scalar fields for the bianchi type VIo universe model
- Tez No: 1004122
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KORUNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mathematics, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, evrenin hızlanan genişlemesini açıklamak amacıyla önerilen Yeni Tsallis Holografik Karanlık Enerji (YTHKE) modeli, anizotropik Bianchi Tipi VI_0 evren geometrisi altında ele alınmıştır. Çalışmada öncelikle karanlık enerji problemi, holografik ilke ve Tsallis entropisine dayalı karanlık enerji modellerinin kuramsal temelleri ayrıntılı biçimde sunulmuş; ardından YTHKE modelinin matematiksel yapısı tanımlanmıştır. Anizotropik uzay-zaman geometrisi için Einstein alan denklemleri türetilmiş ve YTHKE enerji yoğunluğu ile durum denklemi parametresi bu çerçevede hesaplanmıştır. Tezin temel yaklaşımı, YTHKE modelinin skaler alan teorileriyle yeniden inşa edilmesine dayanmaktadır. Bu kapsamda takyon alanı, quintessence alanı ve k-essence alanı olmak üzere üç farklı skaler alan modeli ele alınmış; her bir alan için enerji yoğunluğu, kinetik terimler ve potansiyel fonksiyonlar YTHKE modeliyle ilişkilendirilmiştir. İncelemeler hem üstel genişleme hem de kuvvet yasası genişleme senaryoları altında gerçekleştirilmiştir. Her iki genişleme biçimi için durum denklemi parametresinin zamana bağlı evrimi incelenmiş, model parametrelerine bağlı olarak elde edilen davranışlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen denklemler yardımıyla skaler alanların kinetik ve potansiyel enerji terimleri açık biçimde türetilmiş ve bu büyüklüklerin zamanla değişimi grafikler aracılığıyla gösterilmiştir. Analizler, YTHKE modelinin farklı parametre seçimleri altında kozmolojik sabit sınırı, quintessence bölgesi ve fantom bölgesini kapsayan bir dinamik sunduğunu ortaya koymaktadır. Anizotropik Bianchi Tipi VI_0 evreninde, erken evrede yönsel farklılıkların belirgin olduğu, ilerleyen evrelerde ise modelin daha yöndeş bir davranış sergilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the New Tsallis Holographic Dark Energy (NTHDE) model, proposed to explain the accelerated expansion of the universe, is examined within the framework of an anisotropic Bianchi Type VI₀ cosmological geometry. The study first presents in detail the theoretical foundations of the dark energy problem, the holographic principle, and dark energy models based on Tsallis entropy; subsequently, the mathematical structure of the NTHDE model is formulated. The Einstein field equations are derived for the anisotropic spacetime geometry, and the NTHDE energy density together with the equation-of-state parameter are calculated within this framework. The main approach of the thesis is based on reconstructing the NTHDE model through scalar field theories. In this context, three different scalar field models—tachyon, quintessence, and k-essence—are considered, and for each model the energy density, kinetic terms, and potential functions are established in correspondence with the NTHDE framework. The analyses are carried out under both exponential expansion and power-law expansion scenarios. For each expansion scheme, the time evolution of the equation-of-state parameter is investigated, and the resulting behaviors are compared for different model parameters. Using the derived equations, the kinetic and potential energy terms of the scalar fields are explicitly obtained, and their time evolution is illustrated through graphical representations. The analyses indicate that the NTHDE model exhibits a dynamical behavior spanning the cosmological constant limit, the quintessence regime, and the phantom regime, depending on the choice of model parameters. In the anisotropic Bianchi Type VI₀ universe, directional anisotropies are prominent in the early evolutionary stages, while at later times the model exhibits a more isotropic behavior.