Adölesan akut lenfoblastik lösemili hastalarda tiopürin S-metil transferaz varyantlarının incelenmesi
Investigation of thiopurine S-methyl transferase variants in patients with adolescent acute lymphoblastic leukemia
- Tez No: 1004168
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Tiopürin S-Metil Transferaz (TPMT), tiopürin grubu ilaçların metabolizmasında görev alan sitoplazmik bir enzimdir ve enzim aktivitesindeki bireysel farklılıklar büyük ölçüde genetik varyasyonlara bağlıdır. Toplumun yaklaşık %11'inde kısmi ya da tam TPMT eksikliği bulunmakta olup, bu bireylerde 6-merkaptopürin ve azatiopürin gibi tiopürinlere bağlı ciddi hematopoetik toksisite riski artmaktadır. TPMT geninde tanımlanan çok sayıda mutasyon arasından özellikle TPMT*2 (c.238G>C), TPMT*3A (c.460G>A, c.719A>G), TPMT*3B (G460A) ve TPMT*3C (c.719A>G), allelleri düşük enzim aktivitesinin büyük bölümünden sorumludur. Bu nedenle, tiopürin tedavisi öncesinde TPMT genotiplemesinin yapılması klinik açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, adölesan akut lenfoblastik lösemili (ALL) hastalarda TPMT gen varyantlarını RT-PCR Yüksek Çözünürlüklü Erime Analizi (HRMA) yöntemi ile belirlemek ve yöntemin etkinliğini değerlendirmektir. Çalışmada, 200 bireyden elde edilen DNA örnekleri TPMT geninin ekson 4, 6 ve 9 bölgeleri açısından analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, 5 bireyde ekson 4'te TPMT*2, 5 bireyde ekson 6 ve 9'da TPMT*3A, 1 bireyde ekson 6'da TPMT*3B ve 2 bireyde ekson 9'da TPMT*3C varyantları saptanmıştır. Türk çocuklarında TPMT*2 ve TPMT*3A allel frekansları %1,3; TPMT*3B ve TPMT*3C allel frekansları ise sırasıyla %0,3 ve %0,5 olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Türk çocuklarında klinik açıdan önemli TPMT varyantlarının prevalansını ortaya koymuş ve RT-PCR HRMA yönteminin TPMT genotiplemesinde etkili ve güvenilir bir yöntem olduğunu göstermiştir. Daha geniş örneklem grupları ve ek farmakogenetik belirteçlerin dahil edildiği ileri çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Thiopurine S-Methyltransferase (TPMT) is a cytoplasmic enzyme involved in the metabolism of thiopurine drugs, and interindividual variability in TPMT activity is largely determined by genetic variations. Approximately 11% of the population has partial or complete TPMT deficiency, which significantly increases the risk of severe hematopoietic toxicity in individuals treated with thiopurines such as 6-mercaptopurine and azathioprine. Among the numerous mutations identified in the TPMT gene, the alleles TPMT*2 (G238C), TPMT*3A (G460A and A719G), TPMT*3B (G460A), and TPMT*3C (A719G) account for the majority of cases with reduced enzyme activity. Therefore, TPMT genotyping prior to thiopurine therapy is of great clinical importance. The aim of this study was to identify TPMT gene variants in adolescent patients with acute lymphoblastic leukemia (ALL) using the real-time PCR High-Resolution Melting Analysis (HRMA) method and to evaluate the effectiveness of this technique. DNA samples obtained from 200 individuals were analyzed for Eksons 4, 6, and 9 of the TPMT gene. The analysis revealed TPMT*2 variants in Ekson 4 in five individuals, TPMT*3A variants in Eksons 6 and 9 in five individuals, a TPMT*3B variant in Ekson 6 in one individual, and TPMT*3C variants in Ekson 9 in two individuals. The allele frequencies of TPMT*2 and TPMT*3A were both 1.3%, while the frequencies of the rarer TPMT*3B and TPMT*3C alleles were 0.3% and 0.5%, respectively, in Turkish children. In conclusion, this study determined the prevalence of clinically relevant TPMT variants in Turkish children and demonstrated that the real-time PCR HRMA method is an effective and reliable approach for TPMT genotyping. Further studies involving larger cohorts and additional pharmacogenetic markers are recommended.