Okulöncesi eğitim programını acil uzaktan eğitime uyarlama sürecinin incelenmesi
Examination of the adaptation process of preschool curriculum to emergency distance education
- Tez No: 722429
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Eğitim programlarının uygulanması toplumda yaşanan değişimlerden etkilenmektedir. Kovid-19 salgın süreci, son zamanlarda eğitim programlarını ve uygulamalarını etkileyen en belirgin durum olmuştur. Türkiye'de yüz yüze eğitime ara verilmesi ile okul öncesi eğitim acil uzaktan eğitim uygulamaları ile sürdürülmüştür. Okulların ve öğretmenlerin acil uzaktan eğitimde benimsedikleri yaklaşımlar, uyguladıkları etkinlikler ve kullandıkları araçlar çeşitlilik gösterebilmektedir. Bu araştırmanın temel amacı; okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapmakta olan okul öncesi yöneticilerinin ve öğretmenlerinin, acil uzaktan eğitim sürecinde resmi programı uygulama sürecini incelemek ve resmi programın farklı ortamlarda nitelikli olarak uygulanmasına katkı sağlamaktır. Araştırmada, eğitim planlarını hazırlama çalışmaları, eğitim uygulamalarının niteliği, çocukların ve ailelerin etkinliklere katılımı, acil uzaktan eğitim çalışmaları ile amaç ve kazanımlara ulaşma durumu, okul öncesi uzaktan eğitim uygulamalarının yansımaları ve iyileştirilmesine ilişkin öneriler kapsamında bulgular tartışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, Okul Öncesi Eğitim Programının farklı ortamlarda uygulanmasının geliştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 epidemic has recently been the most prominent situation affecting educational programs and practices. In Turkey, face-to-face education was suspended and pre-school education has been carried out through emergency remote education practices. The educational approaches, activities and tools that schools and teachers adopt in emergency remote education might vary in different ways. The main purpose of this study was to examine the process of implementing the official program in the emergency remote education process of pre-school administrators and teachers, and to contribute to the quality implementation of the official program in different environments. The findings of the study had been discussed based on the sub-spoblems, namely practices of preparing educational plans, the quality of educational practices, children and parent involvement, achievement of aims and objectives by practices of emergency remote education, reflections of emergency remote education practices and participants' suggestions. As a result of the study, suggestions had been developed to improve the implementation of pre-school education program in different conditions.