Okul öncesi eğitim kurumlarında acil durum planlaması ve risk analizinde tehlike avcılığı yöntemi: Çanakkale ili örneği
Hazard hunting method in emergency planning and risk analysis in preschool education institutions: The example of Çanakkale province
- Tez No: 938415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHMİ VOLKAN AKYÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Accidents, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarında acil durum planlaması ve risk analizinde keşfedici araştırma yönteminin uygulanabilirliğini incelemektir. Çalışma, Çanakkale'deki bir okul öncesi eğitim kurumunda gerçekleştirilen tatbikat ve gözlemler üzerinden yürütülmüştür. Keşfedici araştırma yöntemiyle potansiyel tehlikelerin tanımlanması, değerlendirilmesi ve önleyici tedbirlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu yöntem, acil durum yönetiminde erken uyarı ve risk azaltma stratejilerinin geliştirilmesinde etkili bir araçtır. Araştırmada, yöntemin çocukların yoğun bulunduğu bir ortamda uygulanabilirliği detaylandırılmıştır. Okul öncesi eğitim kurumları, çocukların büyük zaman geçirdiği alanlar olduğundan, bu ortamların acil durumlara karşı dayanıklı hale getirilmesi kritik önemdedir. Bu bağlamda, keşfedici araştırma yöntemi, risklerin proaktif şekilde belirlenmesine ve önlemlerin alınmasına olanak tanır. Araştırmada, okul öncesi eğitim kurumundaki potansiyel tehlikeler detaylı şekilde analiz edilmiştir. Acil çıkış kapılarındaki engeller, kaygan yüzeyler ve yangın söndürme ekipmanlarının yanlış konumlandırılması gibi unsurlar risk olarak tespit edilmiştir. Bu tehlikelerin azaltılması için düzenli eğitimler, sıklaştırılmış tatbikatlar ve acil çıkış yollarının açık tutulması gibi önlemler önerilmiştir. Bulgular, literatürdeki benzer çalışmalarla karşılaştırıldığında, keşfedici araştırma yönteminin güvenlik yönetimi açısından etkin bir araç olduğunu göstermektedir. Araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarında acil durum yönetimi süreçlerine katkı sağlamayı ve keşfedici yöntemin uygulama alanlarını genişletmeyi hedeflemektedir. Elde edilen sonuçlar, teorik ve pratik açıdan çıkarımlar sunarak gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the applicability of the exploratory research method in emergency planning and risk analysis in preschool education institutions. The study was conducted through drills and observations carried out in a preschool education institution in Çanakkale. The aim of the exploratory research method was to identify, evaluate potential hazards and determine preventive measures. This method is an effective tool in developing early warning and risk reduction strategies in emergency management. The applicability of the method in an environment where children are densely populated was detailed in the study. Since preschool education institutions are areas where children spend a lot of time, it is of critical importance to make these environments resistant to emergencies. In this context, the exploratory research method allows for the proactive identification of risks and the taking of precautions. The potential hazards in the preschool education institution were analyzed in detail in the study. Elements such as obstacles at emergency exit doors, slippery surfaces and incorrect positioning of fire extinguishing equipment were identified as risks. Measures such as regular training, frequent drills and keeping emergency exit routes open were suggested to reduce these hazards. The findings, when compared with similar studies in the literature, show that the exploratory research method is an effective tool in terms of security management. The research aims to contribute to emergency management processes in preschool education institutions and to expand the application areas of the exploratory method. The results shed light on future studies by providing theoretical and practical implications.