A stylistic analysis of J.r.r. Tolkien's the lord of the rings
J.r.r. Tolkıen'nin yüzüklerin efendisi adlı eserinin biçembilimsel bir incelemesi
  1. Tez No: 211346
  2. Yazar: ERHAN DAYI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NAZAN TUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalısma John Ronald Reuel Tolkien'nin Yüzüklerin Efendisi adlı eserinde kullandıgı degisken üslubu elde etmek için faydalandıgı yöntemleri saptamak ve yorumlamak için yapılan bir biçembilimsel analizdir. Çalısmadaki analiz süreci, sırası ile dilbilimsel tanımlama, bakıs açısı ve degerler dili, ve söz eylemleri ve çıkarım baslıklarından olusmaktadır. Dilbilimsel tanımlama, bir metindeki kelimelerin niteliklerinin belirlenip özelliklerine göre sınıflandırılması ve buna baglı olarak üslubun yorumlanmasına dayanan bir yöntemdir. Mevcut çalısmada bu yöntem Yüzüklerin Efendisi'nden alınan iki farklı metindeki, sıra dısı dilbilimsel unsurları saptamak için kullanılmaktadır. Bu yöntem ile elde edilen sonuçlar ise bir sonraki bölümde iki metinin üslup açısından karsılastırılmasında kullanılmaktadır. Bakıs açısı ve degerleri dili, yazarın eserindeki karakterlere ve durumlara karsı tasıdıgı gizli yargıları ima yolu ile aktaran, ifade gücü yüksek bir anlatım dilidir. Bu baslık altında metinde temsil edilen felsefe, ve karakterler tarafından temsil edilen deger yargılarını saptamak amacı ile degerler dilinin mevcut unsurları incelenmektedir. Söz eylemleri ve çıkarım, konusmacılar arasındaki iletisimin tarafların ortak geçmis yasantıları yolu ile saglanan, karmasık ve karsılıklı anlasmaya dayanan bir süreç oldugunu ortaya koyan bir teoridir. Bu baglamda, bu baslık altında bu yönteme uygun metinler incelenmekte ve Tolkien'nin bu yöntemi elde edilmek istenen etkiyi saglamak için kullandıgı metin örnekleri belirlenmektedir. ncelenen metinler eserin farklı kısımlarından, kullanılan yöntemlere uygunluk ve eserin sözel ve üslupsal degerine katkısı bakımından seçilmistir. Son asamada bu biçembilimsel analiz yolu ile elde edilen sonuçlar Tolkien'nin Yüzüklerin Efendisi adlı eserindeki üslubunu degerlendirmek ve yorumlamak bakımından kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a conducted work of stylistic analysis, which aims to determine and interpret the various methods employed by John Ronald Reuel Tolkien, in order to accomplish the stylistic variations he used in The Lord of the Rings. The analysis procedure consists of three major phases under the topic of linguistic description, point of view and value language, speech acts and conversational implicature. Linguistic description is a method which helps to determine the characteristics of the words in a text and categorize them according to their properties. In this study, this method is used to determine the deviant elements of language in two distinctive excerpts from The Lord of the Rings. Point of view and value language is the concealed and expressive language of the author to imply his/her hidden or disguised feelings and biases toward the characters of the fiction. Under this topic, the signs of value language are examined in order to determine the value judgments dominated by the characters in the novel and to find out the philosophy carried out behind the meaning of the text. Speech acts and conversational implicature is a theory asserting that the communication process between two or more speakers are based on a common background information which causes a complicated mutual communion. In this regard, appropriate excerpts from the novel are examined and the examples of the exploitation of this method by Tolkien is determined under this topic. The passages analyzed within this work are selected in a manner of appropriateness to the conducted methodology and their contribution to the linguistic and stylistic value of the novel. Finally, the results supplied by the stylistic methods are interpreted for an appreciation of Tolkien?s style in The Lord of the Rings trilogy