The son, the woman & the Hobbit: A gender-based reading of secondary characters in J.R.R Tolkien's The Lord of The Rings
Oğul, kadın & Hobbit: J.R.R Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi romanındaki ikincil karakterlerin cinsiyet temelli okuması
  1. Tez No: 687530
  2. Yazar: İREM FİLİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN EMİR BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma cinsiyet temelli bir okumayla Tolkien'in Yüzüklerin Efendisi romanının ikinci karakterleri olan Sam, Éowyn ve Faramir'in incelenmesini önermektedir. Aslen bu tür cinsiyet temelli okumalar sıkça görülseler de bu çalışmalar anakronistik ve esere karşı önyargılı yaklaşımlar sergileyebilmektedir. Bu yaklaşımların aksini ispatlamak için bu çalışma ikincil karakterlerin okunmasını önermektedir. Frodo ve Sam genellikle homoerotik bir bağlamda okunmaktadır, bu yaklaşım yerine homososyalleşme konseptinin kullanımı ile incelenmesi sayesinde Frodo-Sam ilişkisi daha iyi anlaşılmaktadır. Tarihi bir bakış açısı ile Frodo-Sam ve Birinci Dünya Savaşı Subay-Emir Eri ilişkisinin birleşimi aralarındaki bu özel bağı daha iyi anlamamızı sağlamaktadır. Eşitlikçi Feminizm ve Erillik Çalışmaları ışığında Éowyn ve Faramir'in kendilerini içinde buldukları ve çatıştıkları sosyal durumlar tartışılmaktadır. Tolkien genellikle seksizm ile suçlansa bile Eşitlikçi Feminizmin felsefelerinden habersiz olamaz ve eserine çok az kadın karakter koymuş olsa da her birine çok önemli roller vermiştir. Éowyn kendisine sunulan sosyal normlara karşı savaşır, iradesi ve cesareti ile bunları aşarak dönüşümünü tamamlar ve yeni dünyada yerini bulur. Eşitliği savunan benzer duruş Faramir ve hipermaskülen aile baskıları ile olan çatışmasında görülebilir. Éowyn ve Faramir'in birliktelikleri okuyuculara barış ve uyum içinde yaşayacak ideal ve modern bir çift sunmaktadır. Bu çift Tolkien'in gün geçtikçe artan endüstriyelleşme, tekilcilik ve dehşet dolu dünyaya cevabı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study offers a gender-based reading of Tolkien's The Lord of the Rings through three of its secondary characters: Sam, Éowyn and Faramir. Although such gender-based readings are common, some of these tend to be anachronistic and biased ways of looking to the novel. As a response to these claims, this study tries to prove otherwise through a reading of secondary characters. While Frodo and Sam are occasionally read through a homoerotic lens, in response homosociality as a concept is utilized to understand Frodo-Sam relationship. A historical perspective that connects Frodo-Sam to the Officer-Batman during the World War I helps understanding the very special bonds between them. Equality feminism and masculinity studies are used to discuss the similar social positions Éowyn and Faramir finds themselves and struggles with. Tolkien is also commonly accused of sexism, yet probably not being ignorant to the philosophies of equality feminism, although putting a relatively few women in his novel, he gave all of them important roles. Éowyn fights against the social norms presented to her, and through sheer will and courage she overcomes them, completing her transformation and finds her place in the new world. The same pose for equality can also be seen with Faramir and his struggle with hypermasculine impositions of his family. Éowyn and Faramir's union presents the reader with an ideal, modern couple which may live in an age of peace and harmony, which can be Tolkien's answer to an ever increasingly industrial, individualistic, and horror-filled world.