Geliştiren Bakım Çerçevesi'nin hayata geçirilmesi ile ilgili bilimsel ve uygulamalı çalışmalar üzerinde meta-analitik bir inceleme
Meta-analytical review of scientific and applied studies on the implementation of the nurturing care framework
  1. Tez No: 1004202
  2. Yazar: GÜLER ŞEFİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Geliştiren Bakım Çerçevesi'nin (GBÇ) 2016–2024 yılları arasında yayımlanan bilimsel çalışmalarda nasıl ele alındığını incelemek ve literatürdeki tematik eğilimler ile yapısal boşlukları ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, sistematik literatür taramasına dayalı meta-analiz temelli derleme modelinde yürütülmüş; belirlenen veri tabanlarında“Nurturing Care Framework”anahtar kelimesiyle ulaşılan çalışmalar dahil etme ve dışlama kriterlerine göre seçilerek kodlanmış ve uygun nicel veriler Jamovi programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, yayın sayısının özellikle 2021 yılında belirgin biçimde arttığını; çalışmaların çoğunlukla duyarlı ve karşılık verici bakım ile erken öğrenme bileşenlerinde ve destekleyici hizmetler katmanında yoğunlaştığını, buna karşılık iyi beslenme bileşeni ile sistem düzeyindeki politika araştırmalarının sınırlı kaldığını göstermektedir. Sonuç olarak, GBÇ literatürünün çerçevenin bütüncül ve çok katmanlı yapısını tam olarak yansıtmadığı belirlenmiş; gelecekte bileşenler ve katmanlar arasında daha dengeli, entegre ve sistem düzeyini kapsayan araştırmaların artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted to examine how the Nurturing Care Framework (NCF) has been addressed in scientific studies published between 2016 and 2024 and to identify thematic trends and structural gaps in the literature. The study was carried out using a meta-analysis–based systematic review model; studies identified through selected databases using the keyword“Nurturing Care Framework”were screened according to inclusion and exclusion criteria, coded systematically, and eligible quantitative data were analyzed using the Jamovi program. The findings indicate that the number of publications increased markedly in 2021; studies were predominantly concentrated on the components of responsive caregiving and early learning, as well as the supportive services layer, whereas the good nutrition component and system-level policy research remained limited. In conclusion, it was determined that the NCF literature does not fully reflect the framework's holistic and multi-layered structure; therefore, future research should adopt more balanced, integrated, and system-level approaches across components and layers.