Oracle PL/SQL ve Oracle Forms uygulamalarında performans optimizasyonu
Oracle pl/sql ve oracle forms uygulamalarinda performans opti̇mi̇zasyonu
  1. Tez No: 1004235
  2. Yazar: GÖKHAN TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞAHİNASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan veri hacmi ve giderek karmaşıklaşan iş süreçleri, özellikle kurumsal bilgi sistemlerinde yavaş çalışan SQL sorgularının sistem verimliliğini olumsuz yönde etkilemesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı Oracle veri tabanı ortamında sorgu performansını izlemek, performans sorunlarına yol açan sorguları tespit etmek ve yapay zekâ tabanlı optimizasyon önerileri üreten bir sistem tasarlamaktır. Bu çalışma kapsamında, Oracle PL/SQL ve Oracle Forms tabanlı uygulamalarda performans sorunlarının belirlenmesi ve iyileştirilmesine yönelik kapsamlı ve uygulanabilir bir yöntem geliştirilmiştir. Araştırma kapsamında ilk olarak SQL_TRACE ve EXPLAIN PLAN gibi Oracle'ın yerleşik araçları kullanılarak sorgulara ilişkin performans verileri toplanmıştır. Elde edilen trace dosyaları Python aracılığıyla işlenmiş, sorguların çalıştırılma süresi, mantıksal ve fiziksel okuma sayıları ile maliyet değerleri analiz edilmiştir. Bu veriler, makine öğrenmesi algoritmaları (Random Forest ve XGBoost) ile modellenerek, sorgu performansını iyileştirmeye yönelik otomatik öneriler geliştirilmiştir. Uygulama sonuçları, geliştirilen sistemin yavaş çalışan sorguları başarıyla tespit ettiğini ve uygun optimizasyon önerileri sunduğunu göstermektedir. Öneriler arasında indeks kullanımı, sorgu yapısının değiştirilmesi ve daha verimli erişim yöntemlerinin tercih edilmesi yer almaktadır. Bulgular, yapay zekâ tabanlı yaklaşımların Oracle PL/SQL performans optimizasyonunda etkili bir çözüm sunduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu tez çalışması hem geliştiricilere hem de veri tabanı yöneticilerine sorgu performansını artırmaya yönelik yenilikçi bir yöntem önermekte, gelecekte daha geniş veri setleri ve farklı algoritmalarla yapılacak çalışmalar için güçlü bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's environment of increasing data volumes and increasingly complex business processes, slow-performing SQL queries in enterprise information systems negatively affect overall system efficiency. The primary objective of this thesis is to design a system that monitors query performance in an Oracle database environment, identifies queries that cause performance degradation, and generates artificial intelligence–based optimization recommendations. Within this study, a comprehensive and applicable methodology has been developed for detecting and improving performance issues in Oracle PL/SQL and Oracle Forms–based applications. As part of the research, performance data related to SQL queries were first collected using Oracle's built in tools such as SQL_TRACE and EXPLAIN PLAN. The resulting trace files were processed through Python, and metrics including query execution time, logical and physical read counts, and cost values were analyzed. These data were then modeled using machine learning algorithms (Random Forest and XGBoost) to automatically generate recommendations for improving query performance. The application results demonstrate that the developed system successfully identifies slow running queries and provides appropriate optimization suggestions. The recommendations include the use of indexes, restructuring of queries, and adopting more efficient access methods. The findings reveal that artificial intelligence–based approaches offer an effective solution for Oracle PL/SQL performance optimization. In conclusion, this thesis proposes an innovative method for enhancing query performance, offering valuable support for both developers and database administrators, while also providing a strong foundation for future studies involving larger datasets and diverse algorithms.