Over kanser hücre hattı SKOV3 üzerine Nerolidol'un etkilerinin in vitro olarak araştırılması
In vitro investigation of the effects of Nerolidol on the ovarian cancer cell line SKOV3
- Tez No: 1004257
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERDİNÇ YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (ecz) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya (eczacılık) Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, yüksek dereceli seröz over adenokarsinom hücre hattı SKOV3 üzerine Nerolidol'ün antikanser etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, Nerolidol uygulanan hücreler ile kontrol ve standart tedavide kullanılan Karboplatin + Paklitaksel uygulanan hücreler karşılaştırıldı. Nerolidol'ün antikanser etkilerini değerlendirmek için MTT hücre sağ kalım testi, Annexin V–Propidyum İyodür analizi ve Akridin Turuncusu/Etidyum Bromür boyama yöntemleri kullanıldı. Ayrıca Nerolidol'ün yapışma ve yara iyileşme üzerine etkileri de incelendi. Apoptozda rol alan BCL-2, BAX, Kaspaz-3 ve p53 proteinlerinin düzeyleri ise İmmün Blot yöntemiyle değerlendirildi. SKOV3 hücre hattına Nerolidol, Karboplatin ve Paklitaksel uygulandıktan sonra MTT testi ile hücre canlılığı değerlendirildi ve probit analizi kullanılarak IC50 değerleri hesaplandı. Annexin V–Propidyum İyodür analizi ile kontrol grubu Nerolidol uygulanan grup ile karşılaştırıldığında, canlı hücre sayısının azaldığı; apoptotik ve ölü hücre sayılarının ise arttığı görüldü. Ölü hücre sayısı kombine ilaç uygulama grubu Karboplatin+Paklitaksel grubunda en yüksek olarak bulundu. Apoptotik hücre sayısı da benzer şekilde üçlü kombinasyon grubunda en yüksek düzeyde saptandı; ancak Nerolidol ile Karboplatin + Paklitaksel grupları arasında anlamlı bir fark tespit edilmedi. Yapışma testi sonuçlarında, kontrol grubu ile tedavi uygulanan gruplar arasında anlamlı fark bulunurken; Nerolidol ile diğer tedavi grupları arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi. Yara iyileşme analizlerinde, kontrol ile Nerolidol arasında anlamlı fark olduğu ve SKOV3 hücrelerinde Nerolidol+Karboplatin+Paklitaksel kombinasyon uygulamasının en düşük yara iyileşmesi sağladığı belirlendi. Nerolidol ile Karboplatin+Paklitaksel arasında ise anlamlı fark saptanmadı. Western Blot sonuçları, Nerolidol uygulamasının proapoptotik BAX, p53 ve kaspaz-3 proteinlerinin düzeylerini artırdığını, antiapoptotik BCL-2 düzeyini ise azalttığını gösterdi. Tüm bu bulgular, Nerolidol'ün SKOV3 hücreleri üzerinde belirgin antikanser aktiviteye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate the anticancer effects of Nerolidol on the high-grade serous ovarian adenocarcinoma cell line SKOV3. For this purpose, cells treated with Nerolidol were compared with both the untreated control group and the group treated with the standard chemotherapy agents Carboplatin + Paclitaxel. To evaluate the anticancer effects of Nerolidol, MTT cell viability assay, Annexin V–Propidium Iodide analysis, and Acridine Orange/Ethidium Bromide staining were performed. In addition, the effects of Nerolidol on cell adhesion and wound healing were also investigated. The levels of Bcl-2, Bax, Caspase-3, and p53 proteins, which play a role in apoptosis, were analyzed using the Western Blot technique. SKOV3 cell line viability was evaluated by the MTT assay after treatment with Nerolidol, Carboplatin, and Paclitaxel, and IC₅₀ values were calculated using probit analysis. When the control group was compared with the Nerolidol-treated group by Annexin V – Propidium Iodide test, a decrease in viable cell numbers and an increase in apoptotic and dead cell numbers were observed. The highest level of cell death was detected in the Carboplatin + Paclitaxel combination group. Similarly, apoptotic cell numbers were greatest in the triple-treatment group; however, no significant difference was found between the Nerolidol group and the Carboplatin + Paclitaxel group. In adhesion test results, a significant difference was observed between the control group and all treatment groups, although no significant difference was detected between Nerolidol and the other treatment groups. Wound-healing analysis demonstrated a significant difference between the control and Nerolidol groups, and the Nerolidol + Carboplatin + Paclitaxel combination produced the lowest wound-closure rate in SKOV3 cells. No significant difference was observed between the Nerolidol group and the Carboplatin + Paclitaxel group. Western Blot results showed that Nerolidol treatment increased the expression of pro-apoptotic proteins Bax, p53, and Caspase-3, while decreasing the expression of the anti-apoptotic protein Bcl-2. Overall, these findings demonstrate that Nerolidol exhibits a significant anticancer activity on SKOV3 ovarian cancer cells.