Sağ inferior frontal girus katodal TDCS uygulaması ve konuşma terapisinin kekemeliği olan yetişkinlerde etkililiğinin incelenmesi: Pilot randomize kontrollü çalışma
Investigation of the effectiveness of cathodal TDCS over the right inferior frontal gyrus and speech therapy in adults who stutter: A pilot randomized controlled trial
- Tez No: 1004262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sağ inferior frontal girus (rIFG) üzerine uygulanan katodal transkraniyel doğru akım uyarımı (tDCS) ile metronom zamanlı konuşma terapisinin kombine kullanımının; kekemelik şiddeti, psikososyal etkiler ve akıcılık kazanımlarının kalıcılığı üzerindeki etkisini incelemektir. Randomize kontrollü ve katılımcı-körlü (participant-blinded) desende yürütülen bu pilot çalışmada, yaş ortalaması 29 olan 12 yetişkin erkek katılımcı, 5 seans boyunca yapılandırılmış terapiyle birlikte 1,5 mA sağ IFG katodal uyarımı (20 dk) veya sham uyarımı almıştır. Bilgisayar tabanlı randomizasyon programı ile 6 katılımcı sham uyarımı, 6 katılımcı tDCS uyarımı almıştır. Katılımcıların kekemelik şiddeti SSI-4, psikososyal durumları WASSP ölçeği ile; okuma ve konuşma görevlerindeki akıcılıkları ise %SS ölçümleriyle (müdahale öncesi, sonrası, 3. ve 6. hafta) değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics yazılımı kullanılmıştır. Bulgular, tDCS grubunda SSI-4 puanları ve WASSP puanlarında yapılan ön test son test arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermiştir (p=0,028). Buna karşın sham grubunda SSI-4 ve WASSP skorları açısından anlamlı bir farka rastlanmamıştır. %SS üzerinden yapılan ön test, son test ve izlem ölçümleri analizinde, akıcılık kazanımlarının tDCS grubunda ön test-son test zaman ölçümleri arasında okuma skorlarındaki %SS değişiminin (p = 0,044) istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulgulanmıştır. Müdahale etkileri uzun vadede sınırlı kalmıştır. Sonuç olarak, sağ IFG katodal uyarımı ve metronom zamanlı konuşma terapisinin kekemelik şiddetini azaltmada potansiyel olarak düşünülebileceği ancak etkinin kalıcılığı için tekrarlayan seanslara ve daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the combined use of cathodal transcranial direct current stimulation (tDCS) applied over the right inferior frontal gyrus (rIFG) and metronome-timed speech therapy on stuttering severity, psychosocial effects, and the maintenance of fluency gains. In this study, conducted with a randomized controlled and participant-blinded design, 12 adult male participants with a mean age of 29 received either 1.5 mA right IFG cathodal stimulation (20 min) or sham stimulation combined with structured therapy for 5 sessions. Through a computer-based randomization program, 6 participants received sham stimulation while 6 participants received tDCS stimulation. Participants' stuttering severity was assessed using the SSI-4, psychosocial status using the WASSP scale; and fluency in reading and speaking tasks using percentage of syllables stuttered (%SS) measurements (pre-intervention, post-intervention, 3rd and 6th week). IBM SPSS Statistics software was used for data analysis. Findings showed a statistically significant difference between pre-test and post-test scores for SSI-4 and WASSP in the tDCS group (p=0.028). In contrast, no significant difference was found in the sham group regarding SSI-4 and WASSP scores. In the analysis of pre-test, post-test, and follow-up measurements based on %SS, fluency gains were found to be statistically significant in the tDCS group between pre-test and post-test measurements for reading tasks (p=0.044). Intervention effects remained limited in the long term. In conclusion, it is considered that right IFG cathodal stimulation and metronome-timed speech therapy could be considered as a potential support in reducing stuttering severity; however, repeated sessions and studies with larger samples are needed for the maintenance of the effect.