Üniversite öğrencilerinde fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme davranışları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between physical activity, healthy eating behaviors, and quality of life Among University students
- Tez No: 1004279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDORREZA EGHBAL MOGHANLOU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri, beslenme alışkanlıkları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kavramsal çerçevesi kapsamında fiziksel aktivite kavramı, sağlıklı beslenme ilkeleri ve yaşam kalitesinin temel bileşenleri ele alınmıştır. Çalışmada, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), WHOQOL-BREF Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği kullanılarak öğrencilerin fiziksel aktivite düzeyleri, beslenme tutumları ve yaşam kaliteleri değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, fiziksel aktivite, beslenme alışkanlıkları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiler analiz edilmiş; demografik değişkenlerin bu ilişkiler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin fiziksel aktivite ve beslenme davranışlarının yaşam kalitesi üzerindeki rolüne dair kapsamlı bir değerlendirme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationships between university students' physical activity levels, nutritional habits, and quality of life. Within the conceptual framework, the study explores the concept of physical activity, principles of healthy nutrition, and the fundamental components of quality of life. Data were collected using the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), the WHOQOL-BREF Quality of Life Scale, and the Attitude Scale for Healthy Nutrition. Students' physical activity levels, nutritional attitudes, and quality of life scores were assessed, and the relationships among these variables were analyzed. Additionally, the effects of demographic factors on these relationships were investigated. Overall, the study provides a comprehensive evaluation of how physical activity and nutritional behaviors contribute to the quality of life among university students.