İlkokulda İngilizce öğretmeni olmak: Öğretmen algıları, görüşleri ve önerileri
Being an English teacher in primary school: Teachers' perceptions, views, and suggestions
  1. Tez No: 1004298
  2. Yazar: RUMEYSA GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ilkokullarda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin öğretmen olmaya dair algılarını, görüşlerini, mesleki gelişimleri için öneri ve beklentilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma modellerinden durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, Erzincan il merkezinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ilkokullarında görev yapan 32 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler görüşme yoluyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmada, ilkokulda çalışan İngilizce öğretmenlerinin öğretmenliğe olumlu bir bakış açısı benimsediği, bu mesleği duygusal doyum sağlayan bir iş ve yaşam biçimi olarak gördükleri ortaya çıkmıştır. Ancak, fiziksel ve zihinsel yorgunluk, öğretme kaygısı, kademeye uyum güçlüğü ve İngilizce öğretmenliğinin ciddiye alınmaması gibi durumların, öğretmenlerin olumsuz algılarını oluşturduğu belirlenmiştir. Ayrıca ilkokulda görev yapan İngilizce öğretmenlerinin deneyimlerinden hareketle ilkokulda alan bilgisinin körelmesi, sınıf yönetimi sorunları, yetersiz ders saatleri ve materyal eksikliği gibi sorunlarla karşılaştıkları, bu sorunlarla başa çıkmak için yeni yöntemler denemeye başvurdukları belirlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak için hizmet içi eğitimlerin sayısının artırılması, ders saatlerinin yeniden düzenlenmesi, veli iş birliğinin daha da güçlendirilmesi ve teknolojik altyapının geliştirilmesi gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal primary school English teachers' perceptions of the teaching profession as well as their expectations and suggestions regarding their professional development. The research was designed as a qualitative case study. The study group consisted of 32 English teachers working in public primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the city center of Erzincan. Data were collected through interviews and analyzed using content analysis. The findings revealed that teachers generally hold positive perceptions of the profession and view teaching as a source of emotional satisfaction and a way of life. However, factors such as physical and mental fatigue, teaching anxiety, difficulties in adapting to the primary school level, and the perception that English teaching is not taken seriously contribute to negative perceptions. In addition, teachers reported challenges including the deterioration of subject-matter knowledge, classroom management problems, insufficient course hours, and lack of instructional materials. Based on the findings, it is recommended that continuous and up-to-date in-service training programs be provided, weekly course hours be reconsidered, parent–teacher collaboration be strengthened, and the technological infrastructure of schools and classrooms be improved.