Development of a scale on primary school teachers' knowledge and perception of dyslexia
İlkokul öğretmenlerinin disleksi bilgisi ve algısı üzerine ölçek geliştirme
  1. Tez No: 580768
  2. Yazar: DUYGU TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NALAN BABÜR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı ilkokul öğretmenlerinin disleksi hakkındaki bilgilerini ve algılarını ölçen bir ölçek geliştirmek ve bu ölçekle ilkokul öğretmenlerinin disleksi bilgilerini ve algılarını araştırmaktır. Benzer şekilde bilgilerinin ve algılarının tecrübe, disleksi hakkında ders alma, hizmet içi seminer alma, disleksi hakkında kitap veya makale okuma ve disleksisi olan bir öğrenciye eğitim verme değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Bu amaçla Öğretmen Bilgi ve Algı ölçeği geliştirilmiş ve 201 ilkokul öğretmeni araştırmaya katılmıştır. Sonuçlar öğretmenlerin disleksi hakkındaki bilgileri ile tecrübeleri arasında bir ilişkinin olmadığını göstermiştir. Öğretmenlerin bilgileri araştırmanın diğer değişkenlerine göre de değişmemektedir. Bununla birlikte öğretmenlerin disleksi algıları ile tecrübeleri arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin disleksi algıları disleksi hakkında üniversite sürecinde ders alıp almama durumuna göre de farklılaşmaktadır. Ancak öğretmenlerin disleksi algıları arasında hizmetçi eğitim alma, disleksi hakkında kitap ya da makale okuma ve disleksisi olan bir öğrenciye sahip olma durumlarına göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu çalışma disleksi araştırmalarına öğretmenlerin disleksi bilgisi ve algılarını ölçmeyi amaçlayan bir ölçek geliştirmesi ve öğretmenlerin bilgilerini ve algılarını ortaya çıkarması açısından katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is two-fold. Firstly, it attempts to develop a scale to measure primary school teachers' knowledge and perception of dyslexia. Secondly, it aims to explore teachers' knowledge and perception of dyslexia through this scale. This study examines whether teachers' knowledge and perception of dyslexia differ with regard to years of teaching experience, taking a course or seminars related to dyslexia, reading a book or an article about dyslexia and teaching a student with dyslexia or not. For this purpose Teachers' Knowledge and Perceptions Scale was developed and 201 primary school teachers participated in the study. The results showed that there was no significant relationship between primary school teachers' knowledge of dyslexia and their teaching experience. Also their knowledge of dyslexia did not differ with regard to other variables of the study. On the other hand, there was a weak positive relationship between teachers' perception of dyslexia and teaching experience and there was a significant difference between perceptions of primary school teachers with regard to taking a course about dyslexia during university education. Teachers' perception did not differ with regard to taking an in-service seminar, reading a book or an article and teaching a student with dyslexia. The study may contribute to dyslexia research in terms of developing a scale to measure teachers' knowledge and perception of dyslexia and revealing their knowledge and perception.