Soküm ve aktarım açısından kilim motiflerinin 5 ve 6. sınıfların görsel sanatlar dersinde kullanımı: Sivas örneği
Traces of local and cultural heritage in visual arts education for 5th and 6th grade students: The case of Sivas
- Tez No: 1004308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA KARASEYFİOĞLU PAÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 5 ve 6. sınıf düzeyindeki öğrencilerin Görsel Sanatlar dersinde yerel ve kültürel miras unsurlarını algılama, yorumlama ve sanatsal oluşum süreçlerine yansıtma biçimlerini incelemeyi amaçlar. Çalışma, sanat eğitiminin kültürel kimlik oluşturma, kültürel belleğin aktarımı ve bireyin yaşadığı çevreyle bağıntı kurma işlevleri çerçevesinde ele alınır. Bu doğrultuda, Sivas yöresine ait yerel motifler, kültürel simgeler ve geleneksel ögelerin öğrencilerin görsel anlatımlarında nasıl yapılandırıldığı analiz edilir. Araştırma, nitel araştırma yöntemleri kapsamında betimsel analiz ve içerik analizi yaklaşımlarına dayalı olarak yürütülür. Çalışmada uygunluk ve elverişlilik örnekleme yöntemi kullanılır. Araştırmanın örneklemini, Sivas ilinde ve köyde devlet okulunda 2025–2026 eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrenim gören 5 ve 6. sınıf düzeyindeki toplam 56 öğrenci oluşturur. Veriler, yöntemde belirtilen modele göre yapılır. Eş güdümlü olarak süreç alan uzmanıyla yürütülür ve elde edilen bulgular alan uzmanıyla yorumlanır. Bulgularda, seçilmiş örneklerin görselleri değerlendirilir. Veri toplama sürecinde öğrencilerin görsel sanatlar dersinde oluşturdukları resimler, motif temelli çalışmalar ve yazılı anlatımlar veri kaynağı olarak kullanılır. Araştırma bulguları, öğrencilerin yerel ve kültürel miras ögelerini bireysel yaşantıları, kültürel birikimleri ve çevresel etkileşimleri doğrultusunda farklı biçimlerde algıladıklarını ve sanatsal çalışmalarına özgün biçimlerde yansıttıklarını ortaya koyar. Öğrenci çalışmalarında yerel motiflerin ve kültürel sembollerin yalnızca biçimsel bir unsur olarak değil, aynı zamanda anlam yüklü bir anlatım aracı olarak kullanıldığı belirlenir. Elde edilen bulgular, yerel ve kültürel miras temelli görsel sanatlar eğitiminin öğrencilerin sanatsal ifade becerilerini, estetik algılarını ve kültürel farkındalık düzeylerini geliştirdiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how 5th and 6th grade students perceive, interpret, and reflect local and cultural heritage elements in their artistic production processes within the Visual Arts course. The research is discussed within the framework of art education's roles in the construction of cultural identity, the transmission of cultural memory, and the individual's relationship with their living environment. In this context, the ways in which local motifs, cultural symbols, and traditional elements belonging to the Sivas region are structured in students' visual expressions are analyzed. The research is conducted within the scope of qualitative research methods, based on descriptive analysis and content analysis approaches. Convenience and accessibility sampling methods are employed. The study sample consists of a total of 56 students at the 5th and 6th grade levels who were studying in public schools located in both urban and rural areas of Sivas during the 2025–2026 academic year. The data are collected according to the model specified in the methodology. The process is carried out in coordination with a field expert, and the findings are interpreted together with the expert. In the findings section, selected visual samples are evaluated. Data sources include students' artworks produced in visual arts classes, motif-based studies, and written narratives. The findings reveal that students perceive local and cultural heritage elements in different ways based on their individual experiences, cultural backgrounds, and environmental interactions, and that they reflect these perceptions uniquely in their artistic productions. It is determined that local motifs and cultural symbols in students' works are used not only as formal elements but also as meaningful expressive tools. The findings indicate that visual arts education based on local and cultural heritage enhances students' artistic expression skills, aesthetic perceptions, and levels of cultural awareness.