4-6 yaş Kur'an kursu eğitiminin örgün eğitim kurumunda verilmesinin incelenmesi: Şehit Akın Sertçelik Anadolu İmam Hatip Lisesi anasınıfı örneği
Examination of 4-6 age Qur'an course education in formal education institution: The case of Şehi̇t Akin Sertçeli̇k Anatolian İmam Hati̇p High School nursery school
  1. Tez No: 1011409
  2. Yazar: ZAKİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KANGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, DİB 4-6 yaş Kur'an kursu öğretim programlarını, okul öncesi örgün eğitimle birlikte bir örgün eğitim kurumunda, belirlenen sürede uygulamanın, DİB 4-6 Yaş Kur'an Kursları Öğretim Programı genel amaçları ve temel kazanımlarına olumlu ya da olumsuz katkısına ilişkin öğretici ve veli görüşleri ışığında incelemek üzere yapılmış nitel bir saha çalışmasıdır. Araştırma kapsamında, İstanbul ili Ataşehir ilçesinde bulunan Şehit Akın Sertçelik Anadolu İmam Hatip Lisesi Anasınıfında görev yapan 5 Kur'an kursu öğreticisi ve 15 veliyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formları ile elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sırasında veriler depolanmış, düzenlenmiş, değişkenlere göre sınıflandırılmış ve tema, kategori ve kodlar oluşturulmuştur. Araştırma sürecinde DİB 4-6 Kur'an Kursları Öğretim Programında yer alan“Dini Bilgiler Alanı”,“Değerler Eğitimi Alanı”,“Kur'an-ı Kerim Alanı”,“Tamamlayıcı Kazanımlar Alanı”ve“Beslenme ve Temizlik Alanı”olmak üzere beş tema üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Elde edilen bulgular, DİB 4-6 yaş Kur'an Kursu eğitiminin bir örgün eğitim kurumu olan Şehit Akın Sertçelik Anadolu İmam Hatip Lisesi Anasınıfında verilmesinin, DİB 4-6 Yaş Kur'an Kursları Öğretim Programın genel amaçlarına ve temel kazanımlarına çok yönlü ve olumlu katkıları olduğunu göstermiştir. Elde edilen nitel veriler, öğreticiler ve veliler tarafından bu entegre modelin büyük bir memnuniyetle karşılandığını ortaya koymaktadır. Bu yönüyle çalışmanın, 2013 yılından itibaren uygulanan 4-6 yaş Kur'an kursu öğretim programının belirtilen beş tema üzerinden, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir örgün eğitim kurumunda uygulanması örneği üzerinden detaylı bir şekilde işlenmesi başta Kur'an kursu öğreticileri olmak üzere din eğitimcilerine katkı sağlaması beklenmektedir. Bu araştırmanın bulguları DİB 4-6 Yaş Kur'an Kursları Öğretim Programının bir örgün eğitim kurumunda programda bulunan beş ana tema üzerinden uygulanabilirliğini ortaya koymuştur. Bu bağlamda Şehit Akın Sertçelik Anadolu İmam Hatip Lisesi Anasınıfı örneğinde başarılı olduğu görülen, DİB 4-6 yaş Kur'an Kursu eğitiminin örgün eğitim kurumlarında verilmesi modelinin, ülke genelinde yaygınlaştırılması için Millî Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki iş birliği protokollerinin sürdürülmesi ve genişletilmesinin önemine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is a qualitative field study conducted to examine the positive or negative contribution of implementing the DIB (Directorate of Religious Affairs) 4-6 age Quran Course curricula within a formal education institution alongside pre-school formal education, for a determined period, on the general objectives and fundamental acquisitions of the DIB 4-6 Age Quran Courses Curriculum, in light of the views of instructors and parents. Within the scope of the research, data obtained from semi-structured interviews conducted with 5 Quran course instructors and 15 parents working at the Şehit Akın Sertçelik Anatolian Imam Hatip High School Nursery School in Ataşehir district, Istanbul province, were analyzed using content analysis methodology. During the research, data were stored, organized, classified according to variables, and themes, categories, and codes were created. Evaluation was conducted through five themes included in the DIB 4-6 Quran Courses Curriculum:“Religious Knowledge Area,”“Values Education Area,”“Holy Quran Area,”“Complementary Acquisitions Area,”and“Nutrition and Hygiene Area”. The findings showed that providing DIB 4-6 age Quran Course education at the Şehit Akın Sertçelik Anatolian Imam Hatip High School Nursery School, which is a formal education institution, had multifaceted and positive contributions to the general objectives and fundamental acquisitions of the DIB 4-6 Age Quran Courses Curriculum. The qualitative data obtained reveal that this integrated model was met with great satisfaction by instructors and parents. In this respect, the study is expected to contribute to religious educators, especially Quran course instructors, by detailing the implementation of the 4-6 age Quran course curriculum applied since 2013 across the five specified themes within an example of a formal education institution affiliated with the Ministry of National Education. The findings of this research revealed the applicability of the DIB 4-6 Age Quran Courses Curriculum across the five main themes of the program within a formal education institution. In this context, the importance of maintaining and expanding the cooperation protocols between the Ministry of National Education and the Directorate of Religious Affairs has been pointed out, to disseminate the model of providing DIB 4-6 age Quran Course education in formal education institutions a model proven successful in the example of the Şehit Akın Sertçelik Anatolian Imam Hatip High School Kindergarten nationwide.