Yapay zekâ çağında öğrencilerin yapay zeka okuryazarlıkları ve yapay zekâya karşı tutumları arasındaki ilişkinin tespiti: Spor bilimleri öğrencileri örneği
Determining the relationship between students' artificial intelligence literacy and their attitudes toward artificial intelligence in the age of AI: The case of sports sciences students
  1. Tez No: 1004327
  2. Yazar: OĞUZ EKREM ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ geleceğimizin bir parçasıdır. Yapay zekâ teknolojileri birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında da yerini almıştır. Bu kapsamda öğrencilerin yapay zekâ araçlarını kullanarak bilgiye ulaşabilme, bu bilgileri doğru analiz edebilme, günlük hayatlarında ve eğitimlerinde kolaylık sağlayacak şekilde verimli kullanabilme yeteneklerinin anlaşılması ve yapay zekâya karşı tutumlarının ölçülmesi araştırılması gereken bir konu haline gelmiştir. Bu kapsamda bu çalışma yapay zeka çağındaki öğrencilerin yapay zekâ okuryazarlıkları ile ve yapay zekâya karşı tutumları arasındaki ilişkinin geniş bir çerçevede incelenmesini amaçlamaktadır. Bu bağlamda öğrencilerin yapay zekâ teknolojileri ile olan etkileşimlerinin yapay zekâya yönelik tutumlarına ne yönde etki ettiğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Her geçen gün kullanım alanı artan yapay zekâ araçlarının eğitim alanında kullanılması ile öğrencilerin yapay zekâya okuryazarlık düzeylerinin ölçülmesi, yapay zekâya karşı tutumlarının belirlenmesi önemli bir hal almaktadır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve veriler Google forms üzerinden hazırlanan anket soruları ile elde edilmiştir. Ölçeğin ilk bölümünde v öğrencilerin demografik özelliklerine yönelik sorular bulunmaktadır. İkinci bölümde yapay zekâ okuryazarlık ölçeğine ait 12 ifade, üçüncü bölümde ise yapay zekâya yönelik tutum ölçeğine ait 20 ifade bulunmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin güvenirlik analizleri için Cronbach'a Alpha kat sayısından yararlanılmıştır. Yapay zekâ okuryazarlığı ve yapay zekâya yönelik tutum arasında istatiksel açıdan anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek Korelasyon analizi, değişkenlerin demografik özellikler, ile arasındaki ilişkiyi belirlemek içinde Anova analizi ve T-Testi yapılmıştır. Araştırma verilerinin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde yapay zekâ okuryazarlığı ile yapay zekâya karşı tutum arasında bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is part of our future. Artificial intelligence technologies have taken their place in the field of education, as in many other areas. In this context, understanding students' ability to access information using artificial intelligence tools, analyze this information correctly, and use it efficiently to facilitate their daily lives and education, as well as measuring their attitudes towards artificial intelligence, has become a subject that needs to be researched. Within this scope, this study aims to examine the relationship between students' artificial intelligence literacy and their attitudes toward artificial intelligence in the age of artificial intelligence within a broad framework. In this context, it aims to determine how students' interactions with artificial intelligence technologies influence their attitudes toward artificial intelligence. With the increasing use of artificial intelligence tools in education, measuring students' levels of artificial intelligence literacy and determining their attitudes towards artificial intelligence has become important. Within the scope of the research, quantitative research methods were preferred, and data were obtained through survey questions prepared via Google Forms. The first section of the scale contains questions regarding the demographic characteristics of vii the students. The second section contains 12 statements related to the artificial intelligence literacy scale, and the third section contains 20 statements related to the artificial intelligence attitude scale. Cronbach's Alpha coefficient was used for the reliability analysis of the scales used in the study. Correlation analysis was performed to determine whether there was a statistically significant relationship between artificial intelligence literacy and attitudes toward artificial intelligence. ANOVA analysis and T-tests were performed to determine the relationship between the variables and demographic characteristics. The SPSS program was used to analyze the research data. When the research findings were examined, a relationship was found between artificial intelligence literacy and attitudes toward artificial intelligence.