Ergoterapi müdahalesi olarak sanal ve gerçek bitki yetiştirmenin üniversite öğrencilerinde bilişsel ve psikolojik etkileri
As an occupational therapy intervention: Cognitive and psychologial effects of virtual and real plant cultivation in university students
- Tez No: 1004362
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
ERGOTERAPİ MÜDAHALESİ OLARAK SANAL VE GERÇEK BİTKİ YETİŞTİRMENİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDE BİLİŞSEL VE PSİKOLOJİK ETKİLERİ Üniversite yaşamı, yoğun akademik beklentiler ve sosyoekonomik stresörler nedeniyle öğrencilerin bilişsel işlevleri ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabilen dinamik bir süreçtir. Doğa temelli ergoterapi müdahalelerinin farklı popülasyonlarda olumlu etkileri literatürde yer almakla birlikte, üniversite öğrencilerinde gerçek ve sanal bitki yetiştirme uygulamalarının karşılaştırmalı olarak incelendiği çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışma, gerçek ve sanal bitki yetiştirme aktivitelerinin üniversite öğrencilerinin bilişsel işlevleri ve psikolojik iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 93 üniversite öğrencisi; kontrol (n=30), sanal bitki yetiştirme (Viridi mobil uygulaması, n=30) ve gerçek bitki yetiştirme (Pothos bakımı, n=33) gruplarına ayrılarak 10 haftalık müdahale sürecine alınmıştır. Katılımcılar MoCA, WEMWBS, LOT-R ve SRQ-20 ölçekleri ile ön, ara ve son testlerde değerlendirilmiştir. Bulgular, tüm gruplarda bilişsel işlevlerin (MoCA) zaman içerisinde anlamlı düzeyde arttığını (p<0.01 ve p<0.001), ve gerçek bitki yetiştirme grubunun son test puanlarının kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğunu göstermiştir (p<0.05). Psikolojik değişkenler açısından, psikolojik iyi oluşta (WEMWBS) artış (p<0.01) ve psikolojik semptom düzeyinde (SRQ-20) azalma (p<0.05) yalnızca gerçek bitki yetiştirme grubunda gözlenmiştir. İyimserlik düzeyi (LOT-R) müdahaleden bağımsız olarak stabil kalmıştır. Korelasyon analizleri, WEMWBS ve LOT-R arasında pozitif; SRQ-20 ile negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu (p<0.01), MoCA puanlarının psikolojik ölçeklerle anlamlı korelasyon göstermediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, gerçek bitki yetiştirme ruhsal iyi oluşu destekler ve psikolojik semptomları azaltır; sanal uygulamalar bilişsel fayda sağlasa da duygusal olarak doğa bağını tam karşılayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
AS AN OCCUPATİONAL THERAPY INTERVENTION: COGNITIVE AND PSYCHOLOGIAL EFFECTS OF VIRTUAL AND REAL PLANT CULTIVATION IN UNIVERSITY STUDENTS University life is a dynamic process that may negatively affect students' cognitive functioning and mental health due to intensive academic demands and socioeconomic stressors. Although literature reports positive effects of nature-based occupational therapy interventions, comparative studies examining real and virtual plant cultivation among university students are limited. This study aimed to evaluate the effects of real and virtual plant cultivation on cognitive functions and psychological well-being in university students. A total of 93 university students meeting inclusion criteria were assigned to control (n=30), virtual plant cultivation (Viridi mobile application, n=30), and real plant cultivation (Pothos care, n=33) groups for a 10-week intervention. Participants were assessed at baseline, mid-intervention, and post-intervention using MoCA, WEMWBS, LOT-R, and SRQ-20 scales. Findings showed cognitive functions (MoCA) significantly increased in all groups (p<0.01 ve p<0.001), and post-test scores of the real plant cultivation group were higher than the control group (p<0.05). Regarding psychological variables, increased psychological well-being (WEMWBS) (p<0.01) and decreased psychological symptoms (SRQ-20) were observed only in the real plant cultivation group (p<0.05). Optimism levels (LOT-R) remained stable. Correlation analyses revealed significant positive relationships between WEMWBS and LOT-R, and negative relationships with SRQ-20 (p<0.01), while MoCA scores showed no significant correlation with psychological scales. In conclusion, growing real plants supports mental well-being and reduces psychological symptoms; virtual applications provide cognitive benefits but cannot fully replace the emotional connection with nature.