Çok-ilaca-dirençli Pseudomonas aeruginosa biyofilmine karşı litik faj ve faj-antibiyotik kombinasyonlarının etkinliklerinin araştırılması
Investigation of the efficacy of lytic phage and phage-antibiotic combinations against multi-drug-resistant Pseudomonas aeruginosa biofilm
  1. Tez No: 1004374
  2. Yazar: ÖZGE AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KÖKSAL ÇAKIRLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Pseudomonas aeruginosa, biyofilm oluşturma kapasitesi ve çoklu ilaç direnci nedeniyle klinik enfeksiyonların tedavisinde önemli bir sorun oluşturmaktadır. Biyofilm yapısı, antibiyotiklerin etkinliğini azaltmakta ve enfeksiyonların kronikleşmesine yol açmaktadır. Bu sebeple çalışmamızda çok ilaca dirençli P. aeruginosa (ÇİDPa) klinik suşlarında bakteriyofajın tek başına ve tobramisin (TOB) ile kombinasyon halinde kullanımının biyofilm inhibisyonu ve eradikasyonu üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya ÇİDPa klinik suşları ve referans suşlar (PSA 27853, ATCC BAA-47) dahil edilmiş; biyofilm oluşumu tekli ve kombine uygulamalar sonrasında kristal viyole yöntemi ile belirlenmiştir. Biyofilm inhibisyonu ve eradikasyonu deneylerinde faj, TOB ve faj+TOB uygulamaları karşılaştırılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro–Wilk testi ile analiz edilmiştir. Üç grup arasındaki karşılaştırmalar Friedman testi ile, ikili karşılaştırmalar ise Wilcoxon Signed Rank Testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. İnhibisyon deneylerinde, faj, TOB ve faj+TOB grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0,001). Faj uygulaması, TOB ve faj+TOB kombinasyonuna kıyasla daha yüksek biyofilm inhibisyonu sağlamıştır. Ayrıca hem faj monoterapisi hem de faj+TOB kombinasyonu, tek başına TOB uygulamasına göre daha yüksek inhibitör etki göstermiştir. Eradikasyon deneylerinde ise faj ve faj+TOB uygulamalarının TOB'a kıyasla daha yüksek eradikasyon sağladığı belirlenmiştir (p<0,001). Buna karşılık, faj ile faj+TOB kombinasyonu arasında eradikasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05).Sonuçlar, TOB'un tek başına biyofilm inhibisyon etkisinin %25,1–76,9 arasında değiştiğini, bakteriyofajın tek başına inhibisyon etkisinin ise %72,7–%>100 aralığında olduğunu göstermiştir. Faj+TOB kombinasyonunun biyofilm inhibisyon etkisi %47–99 arasında saptanmıştır. Eradikasyon deneylerinde ise TOB'un tek başına etkisi %15,8–69, bakteriyofajın etkisi %29–97 ve faj+TOB kombinasyonunun etkisi %16,3–97 aralığında tespit edilmiştir. Sonuç olarak, bakteriyofajların ÇİDPa biyofilmleri üzerinde hem inhibisyon hem de eradikasyon aşamalarında etkili olduğu, faj+TOB kombinasyonunun özellikle tobramisin monoterapisine kıyasla avantaj sağladığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, kombinasyon tedavisinin faj monoterapisine üstünlüğünün suşlar arasında değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Bu bulgular, faj temelli yaklaşımların biyofilm ilişkili ÇİDPa enfeksiyonlarında potansiyel bir alternatif oluşturabileceğini, ancak klinik uygulamalar öncesinde suş özellikleri ve tedavi stratejilerinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa poses a significant challenge in the treatment of clinical infections due to its biofilm-forming capacity and multidrug resistance. The biofilm structure reduces the effectiveness of antibiotics and leads to chronic infections. Therefore, our study aimed to comparatively evaluate the effects of bacteriophage use alone and in combination with tobramycin (TOB) on biofilm inhibition and eradication in multidrug-resistant P. aeruginosa (MDRPa) clinically strains.MDRPa clinical strains and reference strains (PSA 27853, ATCC BAA-47) were included in the study; biofilm formation was determined by the crystal violet method after single and combined applications. In biofilm inhibition and eradication experiments, phage, TOB, and phage+TOB applications were compared. The normality of the data distribution was analyzed using the Shapiro–Wilk test. Comparisons between the three groups were performed using the Friedman test, while pairwise comparisons were performed using the Wilcoxon Signed Rank Test. The level of statistical significance was set at p<0.05. In inhibition experiments, a statistically significant difference was found between the phage, TOB, and phage+TOB groups (p<0.001). Phage application provided higher biofilm inhibition compared to TOB and phage+TOB combination. Furthermore, both phage monotherapy and the phage+TOB combination showed a higher inhibitory effect compared to TOB application alone. In eradication experiments, it was determined that phage and phage+TOB applications provided higher eradication compared to TOB (p<0.001). In contrast, no statistically significant difference was found between the phage and phage+TOB combination in terms of eradication (p>0.05).The results showed that the biofilm inhibition effect of TOB alone ranged from 25.1% to 76.9%, while the inhibition effect of bacteriophage alone ranged from 72.7% to >100%. The biofilm inhibition effect of the phage+TOB combination was found to be between 47% and 99%. In eradication experiments, the effect of TOB alone was determined to be 15.8–69%, the effect of bacteriophage was 29–97%, and the effect of the phage+TOB combination was 16.3–97%. In conclusion, bacteriophages were found to be effective against MRSA biofilms in both the inhibition and eradication phases, and the phage+TOB combination was found to offer advantages, particularly compared to tobramycin monotherapy. However, the superiority of combination therapy over phage monotherapy was found to vary between strains. These findings suggest that phage-based approaches may represent a potential alternative for biofilm-associated CDPA infections; however, strain characteristics and treatment strategies must be carefully evaluated prior to clinical implementation.