The effects of game-based instruction on EFL students' motivation, attitude, and achievement in grammar learning
Oyun temelli öğretimin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin dil bilgisi öğrenimindeki motivasyon, tutum ve başarıları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 1004375
  2. Yazar: ECE SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ UĞUR ESKİÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu yarı deneysel araştırma, oyun temelli dilbilgisi öğretimin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmada öğrencilerin motivasyon, tutum ve başarısı düzeylerine odaklanılmıştır. Araştırma, bir vakıf üniversitesinin İngilizce hazırlık programında yürütülmüştür. Katılımcılar B1 düzeyinde öğrenim gören toplam 41 öğrenciden oluşmuştur. Deney grubunda 20, kontrol grubunda ise 21 öğrenci yer almıştır. Deney grubuna dilbilgisi öğretimi oyunlar aracılığıyla yapılırken, kontrol grubuna oyun temelli olmayan yöntemlerle ders verilmiştir. Uygulama yedi hafta sürmüş ve araştırmada nicel ve nitel veri toplama araçlarını içeren karma yöntem kullanılmıştır. Veri toplamak için üç araçtan yararlanılmıştır: Öğrencilerin motivasyonları Yabancı Dil Motivasyon Ölçeği (Schmidt, Boraie & Kassagby, 1996) ile, tutumları Aiken tarafından geliştirilen ve Tunç (2003) tarafından uyarlanan İngilizceye Yönelik Tutum Ölçeği ile ölçülmüştür. Dilbilgisi başarıları ise hazırlık okulunun hazırladığı sınavlarla değerlendirilmiştir. Ayrıca, deney grubundaki öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış odak grup görüşmeleriyle oyun temelli dilbilgisi öğretimine yönelik tutum ve duygularına ilişkin veriler toplanmıştır. Ön test sonuçları, her iki grubun da çalışmanın başlangıcında dilbilgisi başarıları, tutumları ve motivasyon düzeyleri açısından aralarında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Ancak son test bulguları, deney grubundaki öğrencilerin dilbilgisi başarılarında, tutumlarında ve motivasyon düzeylerinde kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde gelişme gösterdiğini ortaya koymuştur. Odak grup görüşmelerinden elde edilen nitel veriler, öğrencilerin oyun temelli öğretimi tercih ettiklerini ve bu süreçte dikkatlerini daha iyi toplayarak derse katılımlarının arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This quasi-experimental study examines the effects of game-based grammar instruction on EFL students. It focuses on their motivation, attitude, and achievement. The study took place at a foundation university. Participants were students in the English preparatory program. All students were at the B1 proficiency level. A total of 41 students took part. The experimental group had 20 students. The control group had 21 students. The experimental group received grammar instruction through games. The control group received non-game-based instruction. The study lasted seven weeks. A mixed-methods approach was used. Both quantitative and qualitative data were collected. Three tools were used to gather data. Motivation was measured using the Foreign Language Motivation Questionnaire (Schmidt, Boraie, & Kassagby, 1996). Attitude was measured with a questionnaire developed by Aiken and adapted by Tunç (2003). Grammar achievement was assessed through tests prepared by the preparatory school. Semi-structured focus group discussions were also conducted to obtain information on students' attitudes and feelings towards game-based grammar instruction. The interviews involved students from the experimental group. The findings of the pre-test indicated that both groups were equal in their grammar knowledge, attitudes, and motivation levels at the beginning of the study. However, the post-test findings revealed that the students in the experimental group demonstrated a significant improvement in their grammar achievement, attitudes, and motivation levels compared to the control group. Focus group interviews revealed that the students preferred game-based learning, and they also reported better concentration and enhanced classroom participation.