İlköğretim okulu yöneticilerinin duygusal zeka becerilerini kullanabilme düzeyleri konusunda yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşleri
Elemantary school administrators and teachers opinions about the level of elemantary school administrators skills in using their emotional quotient
- Tez No: 100442
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okulu yöneticilerinin duygusal zeka becerilerini kullanma düzeylerini kendilerinin ve öğretmenlerin görüşlerine göre saptamak amacıyla yapılmıştır. Duygusal zeka; duygularının farkında olma, duygularının nedenini anlayabilme, duygularını yönetebilme, başkalarının duygularını anlayabilme, başkalarının duygularını yönetebilme olmak üzere. beş alt boyut altında ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini, 1999-2000 öğretim yılında Şanlıurfa il merkezinde bulunan ilköğretim okullarının müdürleri (45 kişi) ve öğretmenleri (1652 kişi) oluşturmaktadır. Araştırmanın verilerini söz konusu evrenden seçilen 909 öğretmen ve evrende bulunan bütün ilköğretim okulu müdürlerinden (45 kişi) anket yoluyla alınan görüşler oluşturmaktadır. Verilerin çözümünde frekans ve yüzde dağılımları, aritmetik ortalamalar, değişkenlik çözümlemesi ve LSD testi kullanılmış; yönetici ve öğretmen görüşleri arasında fark olup olmadığı 0.05 düzeyinde sınanmıştır.. Bulgular şöyle özetlenebilir; 1. Öğretmenler, ilköğretim okulu yöneticilerinin duygularının“çoğunlukla”farkında olduklarını belirtirlerken; yöneticiler duygularının“her zaman”farkında olduklarını ifade etmişlerdir. 2. Öğretmenler, yöneticilerin, duygularının nedenlerini“bazen”anlayabildiklerini belirtirlerken; yöneticiler, duygularının nedenlerini“her zaman”anlayabildiklerini ifade etmişlerdir. 3. Öğretmenler, yöneticilerin, duygularını“bazen”yönetebildiklerini belirtirlerken; yöneticiler duygularını“her zaman”yönetebildiklerini belirtmişlerdir.4. Öğretmenler, yöneticilerin, başkalarının duygularını“bazen”anlayabildiklerini belirtirlerken; yöneticiler, başkalarının duygularını“her zaman”anlayabildiklerini ifade etmişlerdir. » 5. Öğretmenler, yöneticilerin, başkalarının duygularını“bazen yönetebil diklerini belirtirlerken; yöneticiler başkalarının duygularını ”her zaman“ yönetebildiklerini ifade etmişlerdir. 6. İlköğretim okulu yöneticilerinin duygusal zeka becerilerini kullanma düzeyleri konusunda yönetici ve öğretmen görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar vardır. 7. İlköğretim okulu yöneticileri, öğrenim durumları ve kıdemleri ne olursa olsun, duygusal zekanın bütün alt boyutlarını ”her zaman" kullandıklarım belirtmişlerdir. İlköğretim okulu yöneticileri öğretmenler tarafından farklı algılandıklarına göre, yöneticilerin duygularım tanıma ve farkında olma, duygularının nedenlerini anlama, duygularını yönetebilme, öğretmenleri anlama ve onların bakış açısıyla olayları görme ve değerlendirme, öğretmenlerin tepki ve duygularını yönetme konularında pek başarılı olmadıkları söylenebilir. Öğretmenler de başkalarının duygularım anlama ve yönetmede sıkıntı çekiyorlar denebilir. Bu nedenle yönetici ve öğretmenlerin iletişim ve duygusal zeka konularında eğitim almaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study has been realized in order to define the level of elementary school administrators' skills in using their emotional quotient according to their and teachers' opinions. Emotional quotient has been dealt with under five aspects, namely being aware of one's emotions, being able to understand reasons for one's emotions, being able to direct one's emotions, being able to understand others' emotions and being able to direct others' emotions. The population of this study consists of the administrators (45 persons) and the teachers (1652) of the elementary schools in the city of Şanlıurfa in the scholastic year of 1999-2000. The data of this study consists of opinions compilet through questionnaire from 909 teachers selected from the mentioned population and all elemantary school administrators in this population. Frequency and percentage dispersions, aritmetic means, variation analysis and LSD test have been used in the data analysis; whether there is a difference between the administrator' and teachers' opinions has been tested at the level of 0.05. The findings can be summarized as follows: 1. While the teachers have stated that the administrators of elementary schools are“often”aware of their emotions, the administrators have stated that they are“always”aware of their emotions. 2. While the teachers have stated that the administrators are“sometimes”able to understand the reasons for their emotions, the administrators have stated that they are“always”able to understand the reasons for their emotions.IV 3. While the teachers have stated that the administrators are“sometimes”able to direct their emotions, the administrators have stated that they are“always”able to direct their emotions. 4. While the teachers have stated that the administrators are“sometimes”able to understand others' emotions, the administrators have stated that they are“always”able to understand others' emotions. 5. While the teachers have stated that the administrators are“sometimes”able to direct others' emotions, the administrators have stated that they are“always”able to direct others' emotions. 6. There is a significance statistical difference between the administrators' and teachers' opinions about the level of elementary school administrators' skills in using their emotional quotient. 7. Regardless of their education and seniority, the administrators of elementary schools have stated that they“always”use all sub- aspects of emotional quotient. As the administrators of elementary schools are perceived differently by the teachers, it can be said that the administrators are not quite successful in realizing and being aware of their emotions, understanding reasons for their emotions, being able to direct their emotions, understanding teachers, perceiving and evaluating events with their point of view and directing teachers' reactions and emotions. It can also be said that the teachers have difficulty in understanding and directing others' emotions. That is why, administrators and teachers should be provided with education on the subjects of communication and emotional quotient.