İlköğretim okulu yöneticilerinin duygusal zekâ becerilerini kullanma düzeyleri ile ilköğretim okullarının örgüt sağlığı arasındaki ilişki
The relation between the emotional intelligence skill usage level of primary school principals and the organizational health
- Tez No: 308359
- Danışmanlar: PROF. DR. Ş. ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma, ilköğretim okulu yöneticilerinin algılarına göre duygusal zekâ düzeyleri ile öğretmenlerin okullarının örgüt sağlığına ilişkin yargıları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini 2010-2011 öğretim yılının I. döneminde Ankara'nın Çankaya ilçesindeki ilköğretim okullarında çalışan 277 yönetici ve 3642 öğretmen oluşturmaktadır. Basit tesadüfi yöntemle seçilen örneklem, 161 yönetici ve 350 öğretmenden oluşmaktadır. Toplam 55 okuldan veri toplanmıştır.Araştırmada ?Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ve Cohen Örgütsel Sağlık Analiz Ölçeği? geçerlik-güvenirlik çalışmaları yapılarak kullanılmıştır. Toplanan veriler dağılıma uygun testler kullanılarak çözümlenmiştir. İlişki saptamak için korelasyon testi yapılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre yöneticilerin duygusal zekâya ve alt boyutlarına ilişkin algılarında ve öğretmenlerin örgüt sağlığı ve alt boyutları ile ilgili yargılarında ele alınan bağımsız değişkenlerin bazıları açısından farklılıklar saptanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre ilköğretim okulu yöneticilerinin algılarına göre duygusal zekâya sahip oluş düzeyleri ?yüksek? düzeydeyken; öğretmenler hastalık temelli örgüt sağlığının ?düşük? olduğu yönünde yargıda bulunmuşlardır. Yöneticilerin duygusal zekâya sahip oluş düzeyleri ile öğretmenlerin örgüt sağlığına ilişkin yargıları arasında ters yönlü .786 düzeyinde bir ilişki tespit edilmiştir. Buna göre yöneticinin duygusal zekâsı arttıkça örgüt sağlığı artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether there is a relation or not between the perceptions of principals about the emotional intelligence level they own and the provisions of teachers about the organizational health.The population of the study is 277 principals and 3642 teachers who work in the Cankaya district of Ankara at the 1st term of 2010-2011 Academic Year. The sample choosen with the simple random method consists of 161 principals and 350 teachers. Data were collected from 55 schools.In this study ?Emotional Intelligence Scale of Schutte and Organizational Health Analyzer of Cohen? were used after the validity and the reliability studies done. Data was analyzed with the appopriate tests according to the distribution. To determine to correlation, correlation test was done.According to the findings of this study there have been some differences found in terms of some of independent variables about the perceptions of principals about the emotional intelligence level and its sub-dimensions and the provisions of teachers about the organizational health and its sub-dimensions. According to result of this study, the level of emotional intelligence that the principals have is at the ?high? level and the judgements of the teachers about the disease based organizational health is at the ?low? level. Also correlation in. 786 level is found between the perceptions of principals about the emotional intelligence and provisions of teachers about the organizational health. So when the emotional intelligence of principals increases the, organizational health also increases.