Çocuk ve ergenlerde internet bağımlılığı ile yeme ve fiziksel aktivite tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between internet addiction and eating and physical activity attitudes in children and adolescents
  1. Tez No: 1004505
  2. Yazar: SENA NUR KILIÇTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tanımlayıcı kesitsel çalışma, İstanbul'da iki devlet ortaokullarında öğrenim gören ve 7 Nisan-1 Haziran 2025 tarihleri arasında gönüllü olarak çalışmaya katılan 305 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; Tanıtıcı Özellikler Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği- Kısa Formu, Çocuklarda Yeme Tutum Testi Ölçeği, Çocuk ve Gençlerde Fiziksel Aktivite Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği puanı ile Çocuklarda Yeme Tutum Testi Ölçeği toplam puanı arasında pozitif yönde ve zayıf derecede (r=0,153, p=0,007), olumlu fiziksel aktivite tutumu arasında negatif yönde ve orta derecede (r=-0,338, p<0,001) anlamlı bir ilişkinin olduğu saptandı. Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği puanının Çocuklarda Yeme Tutum Testi Ölçeği puanları üzerinde pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğu saptandı (B=0,197; β=0,153; t=2,701; p=0,007). Haftada yapılan fiziksel aktivite süresi (β=0,265), Young İnternet Bağımlılığı puanı (β=-0,238), televizyon/bilgisayar/tablet başında geçirilen süre (β=0,169) ve düzenli olarak bir spor etkinliğine katılım durumunun (β=0,163) Çocuk ve Gençlerde Fiziksel Aktivite Tutum Ölçeği olumlu alt boyutuna anlamlı bir etkisinin olduğu bulundu. (R²=0,260; F=26,336; p <0,001). Bu çalışmada, internet bağımlılığı ile yeme tutumu arasında pozitif yönde, fiziksel aktiviteye yönelik olumlu tutum arasında ise negatif yönde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. İnternet bağımlılığı düzeyinin artmasının, çocuk ve ergenların yeme tutumlarını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Ayrıca internet bağımlılığının artmasıyla birlikte çocuk ve ergenların fiziksel aktiviteye yönelik olumlu tutumlarının azaldığı; ekran süresi daha düşük olan, düzenli ve haftada daha uzun süre fiziksel aktivite yapan çocuk ve ergenlerde ise fiziksel aktiviteye yönelik olumlu tutumun daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, çocuk ve ergenlara yönelik sağlığı geliştirici girişimlerde internet kullanımının ve ekran başında geçirilen sürenin sınırlandırılması ve düzenli fiziksel aktivitenin teşvik edilmesine öncelik verilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study was conducted with 305 students enrolled in two public secondary schools in Istanbul who voluntarily participated between April 7 and June 1, 2025. Data were collected using the Introductory Characteristics Form, the Young Internet Addiction Test–Short Form, the Children's Eating Attitudes Test, and the Physical Activity Attitude Scale for Children and Adolescents. A positive and weak but statistically significant correlation was found between the Young Internet Addiction Scale scores and the total scores of the Children's Eating Attitude Test (r = 0.153, p = 0.007), while a negative and moderate statistically significant correlation was found with positive physical activity attitudes (r = −0.338, p <0.001). It was determined that the Young Internet Addiction Scale score had a positive and statistically significant effect on the Children's Eating Attitude Test scores (B = 0.197; β = 0.153; t = 2.701; p = 0.007). Weekly duration of sports participation (β = 0.265), Young Internet Addiction score (β = −0.238), time spent in front of television/computer/tablet screens (β = 0.169), and regular participation in a sports activity (β = 0.163) were found to have significant effects on the positive subdimension of the Physical Activity Attitude Scale for Children and Adolescents (R² = 0.260; F = 26.336; p <0.001). In conclusion, a positive relationship was identified between internet addiction and eating attitudes, while a negative relationship was found between internet addiction and positive attitudes toward physical activity. An increase in the level of internet addiction was associated with more negative eating attitudes and decreased positive attitudes toward physical activity among adolescents. Additionally, adolescents with lower screen time and those who participated in regular and longer weekly sports activities demonstrated more positive attitudes toward physical activity. Based on these findings, it is recommended that health-promoting interventions for adolescents prioritize limiting internet use and screen time and encouraging regular physical activity.