Hüseyin Avni Ulaş'ın siyasi fikirlerinin liberalizm ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluati̇on of Hüseyin Avni Ulaş's poli̇ti̇cal ideas i̇n li̇ne wi̇th the li̇berali̇sm pri̇nci̇ples
- Tez No: 1004555
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Tarih, Political Science, Public Administration, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Hüseyin Avni Ulaş, Türkiye'de liberal düşüncenin ve parlamenter demokrasinin ilk savunucularından biri olmuştur. Bu tez; Türk siyasal düşünce tarihinde özgürlük, hukuk devleti ve birey hakları gibi liberal değerleri savunan önemli bir siyasetçi ve fikir adamı olan Hüseyin Avni Ulaş'ın düşüncelerini, liberalizm ilkeleri doğrultusunda incelemeyi amaçlamaktadır. Ulaş'ın siyasal ve fikrî hayatı, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinden Cumhuriyet'in kuruluş yıllarına kadar uzanmakta; bu süreçte onun fikirleri, Türkiye'de liberal düşüncenin yerleşme çabalarının bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Türk siyasi düşünce tarihinde önemli bir şahsiyet olan Hüseyin Avni Ulaş, yalnızca Millî Mücadele'deki kararlı tutumuyla değil, aynı zamanda özgürlük, hukuk ve devlet anlayışına dair düşünceleriyle de dikkat çekmektedir. Ulaş'ı farklı kılan yönü, Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki çalkantılı siyasal ortamda bireysel hak ve özgürlükleri cesaretle savunmuş olmasıdır. Hüseyin Avni Ulaş'ın gerek meclis kürsüsünde gerekse kendi yazılarında ve siyasi yaşamındaki ifadelerinden hareketle liberalizmin temel ilkeleri olan bireysel özgürlük, hukukun üstünlüğü ve sınırlı devlet fikirlerine yönelik savunucu yaklaşım sergilemiştir. Bu tutumunun yanı sıra dönemin şartları göz önünde bulundurulduğunda ekonomik anlamda yer yer devlet müdahalesini savunan ve ulusal çıkarları önceleyen düşünce ve fikirleriyle klasik liberalizmden ayrılmaktadır. Hüseyin Avni Ulaş'ın fikir mirası, Türk siyasi hayatında demokrasi, özgürlük, hukuk devleti ve birey haklarını öne çıkaran yönüyle unutulmaması gereken bir değer taşımaktadır. Dolayısıyla bu tez, sadece Hüseyin Avni Ulaş'ın entelektüel kimliğine ışık tutmakla beraber, Türkiye'de liberalizmin tarihsel gelişimini inceleyerek bu akımın günümüzdeki siyasi ve toplumsal sorunların değerlendirilmesine olan katkısını ve bugünkü seyrini anlamamıza da yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Avni Ulaş was one of the first advocates of liberal thought and parliamentary democracy in Türkiye. This thesis aims to examine the ideas of Hüseyin Avni Ulaş, an important politician and intellectual who championed liberal values such as freedom, the rule of law, and individual rights in the history of Turkish political thought, in accordance with the principles of liberalism. Ulaş's political and intellectual life spans from the late Ottoman period to the founding years of the Republic; his ideas can be considered a reflection of the efforts to establish liberal thought in Turkey during this period. Hüseyin Avni Ulaş, a significant figure in the history of Turkish political thought, is notable not only for his resolute stance during the War of Independence but also for his ideas on freedom, law, and the state. What sets Ulaş apart is his courageous defense of individual rights and freedoms in the turbulent political climate of the early years of the Republic. Based on his statements in parliament, his writings, and his expressions throughout his political life, Hüseyin Avni Ulaş demonstrated a defender of the fundamental principles of liberalism: individual freedom, the rule of law, and limited government. However, considering the conditions of the time, his ideas and thoughts, which sometimes advocated for state intervention in the economy and prioritized national interests, distinguish him from classical liberalism. The intellectual legacy of Hüseyin Avni Ulaş holds an invaluable place in Turkish political life, particularly for its emphasis on democracy, freedom, the rule of law, and individual rights. Therefore, this thesis not only sheds light on Hüseyin Avni Ulaş's intellectual identity but also examines the historical development of liberalism in Turkey, helping us understand its contribution to the assessment of contemporary political and social problems and its current trajectory.