Building destination resilience in the tourism management: The case of the 2023 Kahramanmaraş earthquakes in Türkiye
Turizm yönetiminde destinasyon dirençliliğinin inşası: Türkiye'de 2023 Kahramanmaraş depremleri örneği
- Tez No: 1004589
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YOLBULAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Turizm, Business Administration, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2023 Kahramanmaraş depremlerinin Türkiye'deki turizm destinasyonları üzerindeki etkilerine odaklanarak, turizm yönetimi bağlamında destinasyon dirençliliği çerçevesinde toparlanma sürecini incelemektedir. Çalışmada, ağır ve orta düzeyde etkilenen destinasyonlarda faaliyet gösteren temel turizm paydaşlarının deneyimlerini ortaya koymak amacıyla nitel araştırma deseni benimsenmiştir. Veriler; turizm kurumları, konaklama işletmeleri, destinasyon yönetim örgütleri ve turist rehberleri örgütlerinin temsilcileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, sosyal dayanışma, gönüllü mobilizasyonu ve turizm aktörlerinin operasyonel esnekliğinin kısa vadeli dayanıklılığı desteklediğini göstermektedir. Buna karşın, turizm altyapısı ve kültürel mirastaki tahribat, işgücü eksikliği ve standart afet hazırlık prosedürlerinin yokluğu uzun vadeli toparlanmayı sınırlandırmaktadır. Orta düzeyde etkilenen destinasyonların daha hızlı ve sistematik toparlanma sergilediği tespit edilmiştir. Çalışma, turizm destinasyonlarında bağlama özgü afet sonrası planlamanın önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how tourism destinations in Türkiye responded to and began to recover from the impacts of the 2023 Kahramanmaraş Earthquakes, with a focus on destination resilience within tourism management. A qualitative research design was adopted to explore the experiences of key tourism stakeholders operating in heavily and moderately affected destinations. Data were collected through semi-structured interviews with representatives of tourism institutions, accommodation providers, destination management organizations, and tourist guide organizations. The findings indicate that social solidarity, volunteer mobilization, and the operational flexibility of tourism actors supported short-term resilience. However, long-term recovery has been constrained by damage to tourism infrastructure and cultural heritage, labor shortages, and the absence of standardized disaster preparedness procedures. Differences in recovery were observed, with moderately affected destinations demonstrating faster and more systematic resilience efforts. The study highlights the importance of context-based disaster recovery planning in tourism destinations.