Building confidence through skills: A mixed-methods exploration of 21st century competencies and English language self-efficacy
Beceri temelli güven geliştirme: 21. yüzyıl becerileri ile İngilizce öz-yeterliği arasındaki ilişkinin karma yöntemle incelenmesi
- Tez No: 1004590
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu karma yöntemli çalışma, Türkiye'deki bir vakıf üniversitesinde lisans öncesi öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri ile İngilizce dil öz yeterlilikleri arasındaki ilişkiyi araştırmıştır. Nicel veriler, 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği ve İngilizce Dil Becerileri Öz Yeterlilik Ölçeği'ni tamamlayan 130 öğrenciden toplanırken, çalışmanın nitel kısmı 22 öğrenciyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşmuştur. Sonuçlar, 21. yüzyıl becerileri ile İngilizce dil öz yeterliliği arasında istatistiksel olarak anlamlı, orta derecede pozitif bir korelasyon (r = .48, p < .05) olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler, sosyokültürel beceriler en yüksek puanla, 21. yüzyıl becerileri (M = 102.18) yüksek, İngilizce öz yeterlilikleri (M = 3.40) ise orta düzeyde olup, dinleme becerisinde en yüksek, konuşma becerisinde ise en düşük özgüven göstermiştir. Nitel bulgular, nicel sonuçları doğrulayarak, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerinin İngilizce öğrenimine olumlu etkisi konusunda güçlü bir inanca sahip olduklarını ortaya koydu ve işbirliği en önemli beceri olarak belirlendi. Bu bulgular, 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesinin İngilizce müfredatına entegre edilmesinin, lisans eğitiminde öğrencilerin öz yeterliliklerini ve öğrenme çıktılarını artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This mixed-methods study investigated the relationship between 21st-century skills and English language self-efficacy among pre-faculty students at a foundation university in Turkey. The quantitative data were gathered from 130 students who completed the 21st Century Skills Scale and the English Language Skills Self-Efficacy Scale, while the qualitative part of the study consisted of semi-structured interviews with 22 students. Results revealed a statistically significant moderate positive correlation (r = .48, p < .05) between 21st-century skills and English language self-efficacy. Students demonstrated high 21st-century skills (M = 102.18), with sociocultural skills rated highest, and moderate English self-efficacy (M = 3.40), with listening showing the highest confidence and speaking the lowest. Qualitative findings corroborated the quantitative results, revealing students' strong belief in the positive impact of 21st-century skills on English language learning, with collaboration identified as the most crucial skill. These findings suggest that integrating 21st-century skills development into English language curricula may enhance student self-efficacy and learning outcomes in pre-faculty studies.