Marka şehir olma sürecinde Ataşehir: Ataşehir algısı ve imajı üzerine bir araştırma
Ataşehir in the process of becoming a brand city: a research on the perception and image of Ataşehir
- Tez No: 1004595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL AKOVA HAVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
Özet
Araştırmada marka şehir olma sürecinde, marka şehir algısının şehir yaşam memnuniyetiyle ilişkisini ve demografik özelliklere göre marka şehir imaj algısının incelenmesi, bu sayede marka şehir kavramına yönelik literatüre nicel bilgi sağlanması ve aynı zamanda saha uygulamaları için de veri sağlanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede, Ataşehir'de ikamet eden 404 yerel halk ile anket çalışması yapılmıştır. Katılımcılara demografik bilgi formu, Şehir Yaşam Kalitesi ve Marka Şehir Algısı Ölçeği içeren anket formu uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre marka şehir algısı; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu, aylık gelir ve medeni durum değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir (p>0.05). Şehir yaşam memnuniyetinin de cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve medeni duruma göre anlamlı bir değişiklik göstermediği belirlenmiştir (p>0.05). Buna karşılık şehir yaşam memnuniyetinin çalışma durumu ve aylık gelir değişkenleri açısından anlamlı düzeyde farklılaştığı görülmüştür (p<0.05). Korelasyon analizleri, marka şehir algısı toplam puanı ile şehir yaşam memnuniyetinin yerel bölge (r=0.405; p<0.01), yerel bölge hizmetlere erişim (r=0.449; p<0.01), komşularla ilişkiler (r=0.343; p<0.01), ev memnuniyeti (r=0.400; p<0.01) ve toplam şehir yaşam memnuniyeti (r=0.516; p<0.01) arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Benzer şekilde şehir yaşam memnuniyeti toplam puanı; marka şehir algısı ölçeğinin sosyal imkânlar ve ticaret (r=0.504; p<0.01), kentsel yapı (r=0.472; p<0.01), tarihi geçmiş (r=0.302; p<0.01), izlenim (r=0.179; p<0.01), trafik sorunu (r=0.316; p<0.01), yapısal özellikler ve kentsel dönüşüm (r=0.416; p<0.01) ile marka şehir algısı toplam puanı (r=0.516; p<0.01) arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler göstermektedir. Regresyon analizleri, şehir yaşam memnuniyetinin yerel bölge (B=0.994; p<0.01), yerel bölge hizmetlere erişim (B=1.480; p<0.01) ve ev memnuniyeti (B=0.673; p<0.01) boyutlarının marka şehir algısını istatistiksel olarak anlamlı biçimde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The study investigates the relationship between city brand perception and urban life satisfaction within the process of becoming a city brand, and examines whether perceptions of city brand image differ across demographic variables. In doing so, the research aims to contribute quantitative evidence to the city branding literature while also generating data that may guide practical field applications. In this context, a survey was administered to 404 residents living in Ataşehir. Participants completed a questionnaire comprising a demographic information form, the Urban Life Quality Scale, and the City Brand Perception Scale. The findings show that city brand perception does not differ significantly by gender, age, educational attainment, employment status, monthly income, or marital status (p>0.05). Urban life satisfaction likewise does not exhibit significant variation across gender, age, educational level, or marital status (p>0.05). However, significant differences were observed in urban life satisfaction based on employment status and monthly income (p<0.05). Correlation analyses reveal statistically significant and positive associations between the total score of city brand perception and the subdimensions of urban life satisfaction, including local area (r=0.405; p<0.01), access to local area services (r=0.449; p<0.01), relations with neighbors (r=0.343; p<0.01), housing satisfaction (r=0.400; p<0.01), and overall urban life satisfaction (r=0.516; p<0.01). Similarly, the total urban life satisfaction score is positively and significantly correlated with the subdimensions of the City Brand Perception Scale—social opportunities and commerce (r=0.504; p<0.01), urban structure (r=0.472; p<0.01), historical background (r=0.302; p<0.01), impressions (r=0.179; p<0.01), traffic problems (r=0.316; p<0.01), and structural characteristics and urban transformation (r=0.416; p<0.01)—as well as with the overall city brand perception score (r=0.516; p<0.01). Regression analyses indicate that the local area (B=0.994; p<0.01), access to local area services (B=1.480; p<0.01), and housing satisfaction (B=0.673; p<0.01) dimensions of urban life satisfaction have statistically significant effects on city brand perception.