Bilgisayar okuryazarlığının öğretilmesinde işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin benzeşik ve ayrışık gruplardaki öğrencilerin erişi ve tutumlarına etkisi
The Effects of cooperative learning in teaching computer literacy on the achievement and attitude of students in homogeneous and heterogeneous groups
  1. Tez No: 100464
  2. Yazar: ASLI TOROS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BUKET AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu araştırmada bilgisayar okuryazarlığının öğretilmesinde işbirliğine dayalı öğrenme yönteminin benzeşik ve ayrışık gruplardaki öğrencilerin erişi ve tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırma 1999-2000 öğretim yılında Arı Koleji'ne devam eden 5-A ve 5-B sınıfı (toplam 48) öğrencileri üzerinde yürütülmüştür. Öğrenciler bir önceki senenin bilgisayar okuryazarlığı dersi notlarına ve cinsiyetlerine bakılarak gruplara bölünmüştür. Bütün gruplarda İşbirliğine Dayalı Öğrenme Tekniklerinden Birleştirme Tekniği kullanılmıştır. Araştırma bir ünite üzerinde yürütülmüş ve deney deseni olarak kontrol grupsuz öntest-sontest deseni kullanılmıştır. Araştırmanın verileri t testi ile analiz edilmiştir. Manidarlık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1. İşbirliğine dayalı öğrenme koşullarında gerçekleştirilen bilgisayar okuryazarlığının öğretiminde ayrışık gruplardaki öğrencilerin bilişsel erişi düzeyleri ile benzeşik gruplardaki kız öğrencilerin bilişsel erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 2. İşbirliğine dayalı öğrenme koşullarında gerçekleştirilen bilgisayar okur yazarlığının öğretiminde ayrışık gruplardaki öğrencilerin bilişsel erişi düzeyleri ile benzeşik gruplardaki erkek öğrencilerin bilişsel erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.3. İşbirliğine dayalı öğrenme koşullarında gerçekleştirilen bilgisayar okuryazarlığının öğretiminde ayrışık gruplardaki öğrencilerin bilgisayara karşı tutumları ile benzeşik gruplardaki erkek öğrencilerin bilgisayara karşı tutumları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 4. İşbirliğine dayalı öğrenme koşullarında gerçekleştirilen bilgisayar okuryazarlığının öğretiminde ayrışık gruptaki öğrencilerin bilgisayara karşı tutumları ile benzeşik gruplardaki kız öğrencilerin bilgisayara karşı tutumları arasında benzeşik gruptaki kız öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 5. İşbirliğine dayalı öğrenme koşullarında gerçekleştirilen bilgisayar okuryazarlığının öğretiminde benzeşik gruplardaki kız öğrencilerin bilişsel erişi düzeyleri ile benzeşik gruplardaki erkek öğrencilerin bilişsel erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktur. 6. İşbirliğine dayalı öğrenme koşullarında gerçekleştirilen bilgisayar okur yazarlığının öğretiminde benzeşik gruplardaki kız öğrencilerin bilgisayara karşı tutumları ile benzeşik gruplardaki erkek öğrencilerin bilgisayara karşı tutumları arasında benzeşik gruplardaki kız öğrencilerin lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. 14. yükseköğretim kör,- - fNIfflîiAOTJISftlft İEMEİ
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this research, explored the effects of cooperative learning in teaching computer literacy on the achievement and attitude of students in homogeneous and heterogeneous groups. This research was carried out to 5th grade students (5A-5B) in An College in 1999-2000 school year. Students are grouped according to their previous year computer literacy This research was conducted to 5th grade students (5A-5B) in An College in 1999-2000 school year, grades and their gender. Cooperative learning - Jigsaw technique is applied in all groups. Research was conducted in one unit and pre-past test without control group research design was used. The research data are analyzed via t - test. Where the level of significance is a = 0.05. The results of the research are summarized as below: 1. There is no significant difference between the students' achievement both in heterogeneous and female homogeneous groups in teaching computer literacy under cooperative learning conditions. 2. There is no significant difference in the students' achievement between heterogeneous and male homogeneous groups in teaching computer literacy under cooperative learning conditions.IV 3. There is no significant difference in the students' attitudes toward computer between heterogeneous and male homogeneous groups in teaching computer literacy under cooperative learning conditions. 4. There is a significant difference in the students' attitudes toward computer between heterogeneous and female homogeneous groups in favour of female students in teaching computer literacy under cooperative learning conditions. 5. There is no significant difference in the students' achievement between male and female homogeneous groups in teaching computer literacy under cooperative learning conditions. 6. There is a significant difference in the students' attitudes toward computers between male and female students homogeneous groups in favour of female students in teaching computer literacy under cooperative learning conditions.