Fen eğitiminde ışınlanma teknolojisine yönelik fen bilimleriöğretmenlerinin görüşleri
Sci̇ence teachers perspectives on teleportation technology in science education
  1. Tez No: 1004706
  2. Yazar: BEDRAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen eğitiminde ışınlanma teknolojisine yönelik fen bilimleri öğretmenlerinin görüşlerini belirlemektir. Araştırma nitel araştırma desenine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını Türkiye'nin dört farklı ilinde bulunan devlet ortaokullarında görev yapan fen bilimleri öğretmenleri arasından amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen 10 fen bilimleri öğretmeni (4 kadın, 6 erkek) oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda şekillendirilen yarı yapılandırılmış mülakat formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleriyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretmenlerin ışınlanma teknolojisine ilişkin farkındalıklarının genel olarak sınırlı olduğunu, ancak bu teknolojinin fen eğitiminde kullanımının öğrencilerin soyut kavramları daha somut şekilde deneyimlemelerine olanak sağlayacağı yönünde olumlu beklentiler taşıdıklarını göstermektedir. Katılımcılar, ışınlanma teknolojisinin, özellikle uzay, madde, enerji ve zaman-mekân ilişkileri gibi konuların öğretiminde öğrenmeyi derinleştireceğini ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, altyapı yetersizlikleri, güvenlik endişeleri ve öğretmenlerin bu teknolojiye yönelik yeterlilikleri gibi çeşitli sorunlara da dikkat çekilmiştir. Öğretmenler, bu tür yenilikçi teknolojilerin eğitime entegrasyonunda hizmet içi eğitimlerin artırılması ve müfredatın güncellenmesinin zorunlu olduğunu vurgulamışlardır. Araştırmanın sonucunda, ışınlanma teknolojisinin pedagojik olarak etkili biçimde kullanılması durumunda fen öğretiminin kalitesine önemli katkılar sunabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of science teachers regarding teleportation technology in science education. The study was conducted within the framework of a qualitative research design. The participants consisted of 10 science teachers (4 female, 6 male) working in public middle schools in four different provinces of Turkey, selected through purposive sampling. The data were collected using a semi-structured interview form developed by the researcher and revised based on expert opinions. The collected data were analyzed through descriptive and content analysis methods. The findings revealed that teachers' awareness of teleportation technology is generally limited; however, they hold positive expectations that the use of this technology in science education would enable students to experience abstract concepts in a more concrete manner. Participants emphasized that teleportation technology could particularly deepen learning in subjects such as space, matter, energy, and the relationship between time and space. On the other hand, several challenges were highlighted, including infrastructure deficiencies, safety concerns, and teachers' competencies regarding the use of such technology. Teachers stressed the necessity of increasing in-service training opportunities and updating the curriculum for the effective integration of such innovative technologies into education. In conclusion, it was found that teleportation technology, if used pedagogically in an effective way, could make significant contributions to the quality of science teaching.