Engelli bireye bakım veren depresyonu: Sistematik derleme çalışması
Disabled person caregiver depression: A systematic review study
- Tez No: 1004710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Engellilik doğumdan önce, doğum esnasında ve doğumdan sonra ortaya çıkabilen bir durumdur. Engelli bireyler toplumda dezavantajlı ve risk altında olan bir grubu oluşturmaktadır. Engellilik bireyin durumuna göre çeşitli şekillerde bakım gerektirir. Tipik olarak engelli bir birey kişisel ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalıp bir başkasının desteğine ihtiyaç duymaktadır. Bu durum ise engelliye bakım verme durumunu ortaya çıkarmaktadır. Bakım verme çoğu zaman formal ya da informal biçimde gerçekleştirilmektedir. Formal düzeyde bakım kurum bakımı ve profesyonel kişilerin bakım vermesi şeklindedir. İnformal bakım ise çoğu zaman engelli bireye ailesinden, yakın çevresinden gelen bakım verme şeklidir. Bu çalışma engelli bireye informal biçimde bakım veren bireylerin depresyon durumları ve depresyonu etkileyen faktörlerin neler olduğu tespit etmek amacıyla sistematik derleme metodolojisi ile hazırlanmıştır. Sistematik derleme yöntemi uluslararası standartlar çerçevesinde uygulanan kriterler ile yürütülen bir metodolojidir. Söz konusu çalışma 2014 ve 2024 yılları arasında yapılmış tez ve makale çalışmalarını önceden belirlenmiş dâhil etme ve hariç tutma kriterlerine göre TR Dizin, YÖK-TEZ, Piri Keşif Aracı ve Google Akademik veri tabanları incelenerek hazırlanmıştır. İncelenen çalışmalar sistematik derleme metodolojisine uygun biçimde raporlanmış ve kalite kontrol sürecinden geçirilmiştir. Bu noktada 20 bilimsel çalışma analize dâhil edilmiştir. Araştırma sonucunda engelli bireye bakım verenlerin depresyon düzeyi ve depresyon ile ilişkili faktörler ortaya çıkmıştır. Bu faktörlerin; cinsiyet, sosyoekonomik durum, bakım verme süresi, bakım verilen engellinin engel türü gibi değişkenler ile ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte analiz edilen çalışmaların örneklem grubunun depresyon puanlarına bakıldığında kadın bakım verenlerin depresyon puan ortalamasının, erkek bakım verenlerin depresyon puan ortalamasına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmadan elde edilen bulgulara göre bakım veren bireylerin çoğunlukla kadınlardan oluştuğu sonucuna varılmıştır. Söz konusu çalışmada elde edilen sonuçlara göre bakım veren bireylerin %93,5'ini kadınlar, %6,5'ini ise erkekler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Disability is a condition that can arise before birth, during birth, or after birth. People with disabilities constitute a disadvantaged and vulnerable group in society. Disability requires various forms of care depending on the individual's condition. Typically, a person with a disability may be unable to meet their personal needs and require the support of another person. This situation gives rise to the need to provide care for the person with a disability. Care is often provided in a formal or informal manner. At the formal level, care takes the form of institutional care and care provided by professionals. Informal care, on the other hand, is often provided to the person with a disability by their family and close circle. This study was prepared using a systematic review methodology to determine the depression status of individuals providing informal care to persons with disabilities and the factors affecting depression. The systematic review method is a methodology conducted according to criteria applied within the framework of international standards. The study was prepared by examining the TR Index, YÖK-TEZ, Piri Discovery Tool, and Google Scholar databases for theses and articles published between 2014 and 2024 according to predefined inclusion and exclusion criteria. The studies reviewed were reported in accordance with the systematic review methodology and underwent a quality control process. At this point, 20 scientific studies were included in the analysis. The research revealed the depression levels of caregivers of individuals with disabilities and factors associated with depression. It was concluded that these factors are related to variables such as gender, socioeconomic status, duration of caregiving, and the type of disability of the person receiving care. However, when looking at the depression scores of the sample group in the analyzed studies, it was found that the average depression score of female caregivers was higher than that of male caregivers. Furthermore, the findings of the study indicate that caregivers are predominantly women. According to the results of this study, 93.5% of caregivers are women, while 6.5% are men.