Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklara bakım verenlerin fiziksel ve psikolojik etkilenimlerinin incelenmesi
- Tez No: 518868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
1. ÖZET Zihinsel veya fiziksel engelli bir çocuğa bakım veriyor olmak bireylerde depresif belirtiler görülmesine sebep olmakta, aynı zamanda düşük yaşam kalitesine neden olduğu da görülmektedir. Bu çalışmanın amacı engelli bir çocuğa bakım veriyor olmanın bireyleri, depresyona olan yatkınlık, fiziksel olarak yıpranmışlık ve yaşam kalitesi olmak üzere fiziksel ve psikolojik olarak nasıl etkilediğini ve bu etkilenimin fiziksel ve zihinsel engelli bakım verenlerde değişiklik gösterip göstermediğini araştırmaktı. Çalışmaya 30 bedensel engelli (BEBV), 40 zihinsel engelli (ZEBV) ve 40 sağlıklı çocuk bakım vereni (SBV) dahil edilmiş, bu bakım verenlerin demografik bilgilerini almak ve fiziksel etkilenimlerine bakmak amacıyla fiziksel değerlendirme formu, depresyon seviyesini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), bakım veriyor olmanın onları nasıl etkilediğini sorgulamak için BAKAS Bakım Veren Etki Ölçeği ve yaşam kalitelerini sorgulamak amacıyla da Dünya Sağlık Örgütü Kısa Yaşam Kalitesi Değerlendirme Ölçeği (WHOQOL) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMARY Caring for a mentally or physically handicapped child may cause depressive symptoms and low quality of life in individuals at the same time. The aim of this study is to investigate how caring for a child with disability affects individuals physically and psychologically, such as susceptibility to depression, physical wasting and quality of life, and whether this influence varies between physically and mentally handicapped caregivers. 30 physically (PHC), 40 mentally handicapped children (MHC) and 40 healthy child care givers (HCG) were included to the study. A physical assessment form was used for taking demographic information and physical status of these caregivers, the Beck Depression Scale (BDS) was used for measuring the level of depression, the BAKAS Caregiver Impact Scale was used to determine how caregiving affects them and World Health Organization Short-Life Quality Assessment Scale (WHOQOL) was used to determine their quality of life. According to the results obtained, there was a statistically significant difference between MHC and HCG.