Atık sigara izmaritlerinden elde edilen aktif karbon türleri ile CR(VI) adsorpsiyonu
Adsorption of CR(Vİ) with activated carbon species obtained from waste cigarette butts
- Tez No: 1004709
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR AKSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Krom, birçok endüstriyel prosesin yaygın bir bileşeni olup çevreye kontrolsüz bir şekilde salındığında ciddi kirlilik sorunlarına yol açan toksik bir ağır metaldir. Özellikle sulu ortamlarda bulunan altı değerlikli krom iyonlarının [Cr(VI)] yüksek hareketliliği ve toksisitesi nedeniyle giderimi çevresel açıdan büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, Cr(VI) iyonlarının giderimi adsorpsiyon yöntemi incelenmiştir. Adsorban olarak atık sigara izmaritlerinden aktif karbon (AK) elde edilmiş; ayrıca bu aktif karbon üzerine uygulanan modifikasyon işlemi sonucunda ikinci bir adsorban elde edilmiştir ve bu iki adsorbanın Cr(VI) giderim performansları karşılaştırılmıştır. Farklı pH değerlerinin, adsorban dozlarının ve temas sürelerinin adsorpsiyon verimine etkileri incelenmiştir. Buna ek olarak, adsorpsiyon sürecine ilişkin termodinamik, kinetik ve izoterm hesaplamaları yapılmış ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Rejenerasyon ve girişim deneyleri gerçekleştirilerek adsorbanın yeniden kullanılabilirliği ve seçiciliği araştırılmıştır. Son olarak, geliştirilen adsorbanların gerçek su numunelerindeki Cr(VI) giderim etkinlikleri test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chromium is a toxic heavy metal that is a common component of many industrial processes and can cause serious pollution problems when released into the environment in an uncontrolled manner. In particular, the removal of hexavalent chromium ions [Cr(VI)] present in aqueous media is of great environmental importance due to their high mobility and toxicity. In this thesis study, the adsorption method was investigated for the removal of Cr(VI) ions. Activated carbon (AC) was produced from waste cigarette butts as the adsorbent; moreover, a second adsorbent was obtained by applying a modification process to this activated carbon, and the Cr(VI) removal performances of these two adsorbents were compared. The effects of different pH values, adsorbent dosages, and contact times on adsorption efficiency were examined. In addition, thermodynamic, kinetic, and isotherm calculations related to the adsorption process were carried out, and the findings were evaluated. Regeneration and interference experiments were performed to investigate the reusability and selectivity of the adsorbent. Finally, the Cr(VI) removal efficiencies of the developed adsorbents were tested in real water samples.