The relationship between perceived parenting styles and resilience of adolescents
Algılanan ebeveynlı̇k stilleri ı̇le ergenlerin sağlamlığı arasındakı ı̇lı̇şkı̇
  1. Tez No: 1004738
  2. Yazar: QUDS HAMMAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLŞAD YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, annelerin ebeveynlik stilleri ile ergenlerin dayanıklılığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu çalışma özellikle, Connor and Davidson (2003) tarafından yedi alt ölçeğe ayrılan (dayanıklılık, başa çıkma, uyum/esneklik, anlamlılık/amaç, iyimserlik, duyguların ve bilişin düzenlenmesi ve öz yeterlilik) ergenlerin dayanıklılık düzeyi ile üç ebeveynlik stili (yetkeci otorite, yetkili otorite, serbest otorite) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Örneklem, Mısır'ın Kahire kentindeki çeşitli okullardan 12-17 yaş arası 218 öğrenciden (%44.5 erkek, %55.5 kız) oluşmaktadır. Üç ebeveynlik stilini ölçmek için Dwairy (2004) tarafından Arapça'ya uyarlanan Ebeveyn Otorite Ölçeği (Buri, 1991) çalışmada kullanılmıştır. Ayrıca, ergenlerin dayanıklılık düzeylerini ölçmek için 25 maddelik Connor-Davidson Dayanıklılık Ölçeği'nin (Connor & Davidson, 2003) Arapça versiyonu uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için korelasyon matrisi kullanılmıştır. Ardından, bağımsız örneklem t-testleri uygulanarak ilk olarak ergenlerin cinsiyetlerine göre genel psikolojik dayanıklılık düzeylerinde anlamlı bir farklılık olup olmadığı, ikinci olarak ise ebeveynlik stillerinin ergenlerin cinsiyetlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Bulgular, yetkili ebeveynlik stilinin genel psikolojik dayanıklılık ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, yetkeci ebeveynlik stilinin genel psikolojik dayanıklılık düzeyi ile negatif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Son olarak, serbest ebeveynlik stili ile genel psikolojik dayanıklılık düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca, ergenlerin ebeveynlik stillerine ilişkin algılarında cinsiyete bağlı farklılıklar gözlemlenmiş; kız ergenlerin erkek ergenlere kıyasla daha az yetkeci ebeveynlik deneyimledikleri belirlenmiştir. Bu bulgular, ergen dayanıklılığının geliştirilmesinde ebeveyn davranışlarının kritik rolünü vurgulamakta ve ebeveynler, bakım verenler ve öğretmenleri hedefleyen eğitsel programlara duyulan gereksinimi bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between mothers' parenting styles and adolescents' resilience. This study particularly examines the relationship between the three parenting styles: permissive, authoritarian, and authoritative, and the adolescents' level of resilience, as categorized by Connor and Davidson (2003) into seven subscales: hardiness, coping, adaptability/flexibility, meaningfulness/purpose, optimism, regulation of emotions and cognition, and self-efficacy. The sample consisted of 218 students aged 12-17 years (44.5% male, 55.5% female) from various schools in Cairo, Egypt. To measure the three parenting styles, the Arabic version of the Parental Authority Questionnaire (Buri, 1991), which was adapted by Dwairy (2004) was used in this study. In addition, the Arabic version of the 25-item Connor Davidson Resilience Scale (Connor & Davidson, 2003) was used to assess adolescents' resilience levels. A correlation matrix was used to examine the relationships among the variables. Independent-samples t-tests were then conducted, first to identify any significant differences in overall resilience by adolescents' gender, and second to assess whether parenting styles differed by adolescents' gender. Our data showed that an authoritative parenting style has a positive correlation with overall resilience. In contrast, authoritarian parenting style has a negative correlation with overall resilience levels. Finally, there is no significant correlation between permissive parenting style and overall resilience level. In addition, gender differences were observed in the adolescents' perceptions of parenting styles, with females experiencing less authoritarian parenting than males. These findings highlight the pivotal role of parental behavior in developing adolescent resilience, reaffirming the need for educational programs targeting parents, caregivers, and teachers.