İmaj yenileyen markalarda görsel kimlik sorunu
Visual identity problem in the brands changing their corporate image
- Tez No: 100475
- Danışmanlar: PROF.DR. HASİP PEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill ÖZET Kurumlar, aralarındaki farklılıkları, görsel kimlikleri sayesinde tüketiciye aktarır. Görsel kimlik tüketicinin belleğinde yer eden en güçlü pazarlama aracıdır. Görsel kimlik, tüketiciye marka; buna bağlı olarak da ürün ve hizmetin kalitesi hakkında ilk bilgileri sunan bir öğe olarak işlev görür. Kuşkusuz görsel kimliğin bu işlevi; ürünün ya da hizmetin yıllar içinde gösterdiği performans ile birbirine geçişmiştir. Yani hiç bir ürün görsel kimliği güçlü diye kaliteli olarak algılanmaz. Ancak, kaliteli bir ürünün niteliklerini yansıtan, güçlü görsel kimlik, bu ürünün tüketilmesini kolaylaştırır. Gelişen teknoloji, değişen koşullar ve farklılaşan kurumsal yapı ve hedefler, kurumların kurum kimliğinde de bir değişiklik gereksinimini doğurabilir. İmajında değişiklik yapan markaların çoğu, yenilenmelerinin nedeni ne olursa olsun yeni imajını tüketiciye ve rakiplerine göstermek için görsel kimliklerinde de değişiklik arayışı içine girer. Amacına iyi hizmet edebilmesi için görsel kimlikte yapılacak değişikliklerin ustaca çözümlenmesi gerekmektedir. Bilinçsizce yapılan değişiklikler tüketicinin algısında olumsuz etki yaratabilir. Görsel kimlik, alanında uzmanlığı tartışılmaz grafik tasarı mcı(lar) tarafından, kurumun tüm gereksinimlerini yanıtlayabilecek kapsamda hazırlanmalı ve kimliğin standartları bir“görsel kimlik kılavuzu”nda bir araya getirilmelidir. Tc6, YÜKSEKÖĞRETİM K9R0LQ mmümantasyoiii sıeffiıS
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In expressing their differences to the consumer, companies employ help of visual identity. Visual identity is the most powerful marketing tool embedded into the consumer's memory. Visual identity operates as the first element that tells the consumer about the brand and, in relation to that, the quality of the product or service. This function of the visual identity has, of course, converged with the performance of the product or service over the years. That is to mean that no product will be recognized as a quality one simply because it has a strong visual identity. Though, a strong visual identity reflecting the qualities of a quality product will help its consumption. Most brands going through a transformation of their corporate image, search for a change in their visual identity as well to reflect their new image to the consumer and competitors. To be to the purpose, the changes in the visual identity must be skillfully mastered. Badly studied changes may result in negative impacts on the consumer reception. A strong visual identity has become the foremost element in distinguishing between similar products catering for the same needs in a competitive marketplace.