TRT Belgesel YouTube kanalı“Türklerin Silahları”belgesel serisi yorumları üzerine alımlama analizi
Reception analysis on comments on the documentary series“Weapons of the Turks”on TRT Documentary YouTube channel
  1. Tez No: 1004748
  2. Yazar: FETHİ UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, TRT Belgesel kanalında yayımlanan Türklerin Silahları belgesel serisini içerik çözümlemesi ve alımlama analizi bağlamında ele alarak, belgesel anlatısının kültürel temsiliyet gücünü ve izleyiciyle kurduğu etkileşim biçimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Belgeselin Karabela, Gürz, Türk Savaş Baltası, Türk Savaş Mızrağı ve Türk Savaş Atı başlıklı beş bölümü, tarihsel, teknik ve sembolik boyutlarıyla değerlendirilerek her bir unsurun Türk kültürü içerisindeki yeri, anlatı stratejileri ve görsel sunum biçimleri ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Araştırma, iki temel eksen üzerinden yapılandırılmıştır. İlk aşamada belgesel içerikleri, Süha Arın'ın belgesel anlatı anlayışı çerçevesinde ele alınarak klasik sözlü anlatım, dramatik yeniden canlandırma ve açıklayıcı görsel kullanımı gibi anlatı teknikleri açısından çözümlenmiştir. İkinci aşamada ise belgeselin YouTube platformunda aldığı izleyici yorumları, MAXQDA programı kullanılarak tematik kodlama yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu analiz kapsamında tarihsel sahiplenme, teknik merak, sunum beğenisi ve eleştirel geri bildirim gibi temalar üzerinden izleyici algısı değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, Türklerin Silahları belgeselinin yalnızca tarihsel bilgi aktaran bir yapım olmanın ötesine geçerek kültürel kimliği görselleştiren, izleyiciyle duygusal ve düşünsel bağ kuran ve dijital platformlar aracılığıyla etkileşim üreten çok katmanlı bir anlatı sunduğunu ortaya koymaktadır. Belgesel, Türk savaş kültürünü görsel temsil yoluyla yeniden anlamlandırmakta ve geçmişle çağdaş izleyici arasında bir bağ kurmaktadır. Bu yönüyle tez çalışması, belgesel anlatısının dijital medya ortamlarında kültürel mirasın aktarımındaki rolünü görünür kılmakta,“Türklerin Silahları”belgeselini çağdaş belgeselciliğin estetik ve iletişimsel gücünü yansıtan nitelikli bir örnek olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the documentary series Weapons of the Turks, broadcast on TRT Documentary, within the framework of content analysis and reception analysis, aiming to explore the cultural representational power of documentary narration and its modes of audience engagement. The five episodes of the series—Karabela, Mace, Turkish Battle Axe, Turkish War Spear, and Turkish War Horse—are analyzed in terms of their historical, technical, and symbolic dimensions. Each weapon is evaluated with regard to its place in Turkish culture, narrative strategies, and visual representation. The research is structured around two main analytical axes. First, the documentary content is examined through the narrative approach of Süha Arın, focusing on techniques such as classical voice-over narration, dramatized reenactments, and explanatory visual elements. Second, audience comments published on YouTube are analyzed using thematic coding through the MAXQDA software. Themes such as historical appropriation, technical curiosity, aesthetic appreciation, and critical feedback are identified to reveal audience perceptions and interpretive tendencies. The findings demonstrate that Weapons of the Turks functions not only as a source of historical information but also as a multi-layered narrative form that visualizes cultural identity, establishes emotional and cognitive connections with viewers, and generates interaction through digital platforms. By visually representing Turkish war culture, the documentary reconstructs a link between the past and contemporary audiences, contributing to the transmission of cultural heritage in the digital age. In this respect, the study positions Weapons of the Turks as a qualified example of contemporary documentary practice, highlighting the aesthetic and communicative potential of documentary narration within new media environments.