Telefonsuz kalma korkusu (nomofobi) ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide günceli kaçırma korkusu (FoMo)'nun aracılık rolü
The mediating role of fear of missing out (FoMo) in the relationship between nomophobia and social media addiction
  1. Tez No: 1004750
  2. Yazar: GÜLEVİN GEZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, telefonsuz kalma korkusu (nomofobi) ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide günceli kaçırma korkusunun (Fear of Missing Out – FoMO) aracılık rolünü incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı olarak yürütülmüş olup, örneklem grubunu İstanbul ilinde yaşayan 18–65 yaş aralığında toplam 415 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği – Yetişkin Formu, Nomofobi Ölçeği ve Günceli Kaçırma Korkusu (FoMO) Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, nomofobi ile sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Benzer şekilde, nomofobi ile FoMO ve FoMO ile sosyal medya bağımlılığı arasında da pozitif ve anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Yapısal model analizleri sonucunda, FoMO'nun nomofobi ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Bu bulgular, nomofobi düzeyi arttıkça bireylerin sosyal gelişmeleri kaçırma korkusunun da artabileceğini ve bu durumun sosyal medya kullanımını problemli düzeyde artırabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak, elde edilen bulgular nomofobi ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkinin bilişsel ve duygusal süreçler bağlamında ele alınmasının önemine işaret etmektedir. Bu kapsamda, FoMO'ya yönelik müdahalelerin dijital bağımlılıkların azaltılmasında potansiyel bir katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of Fear of Missing Out (FoMO) in the relationship between nomophobia and social media addiction. The study was conducted using a correlational research design with a sample of 415 participants aged between 18 and 65 residing in Istanbul. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, the Social Media Addiction Scale – Adult Form, the Nomophobia Scale, and the FoMO Scale. The findings indicated that there is a positive and statistically significant relationship between nomophobia and social media addiction. Additionally, significant positive relationships were found between nomophobia and FoMO, as well as between FoMO and social media addiction. Structural model analyses revealed that FoMO has a partial mediating role in the relationship between nomophobia and social media addiction. These findings suggest that higher levels of nomophobia may increase problematic social media use through FoMO. The results highlight the importance of addressing cognitive and emotional processes in understanding digital addictions. Furthermore, interventions targeting FoMO may contribute to reducing levels of social media addiction and nomophobia.