Prenatal beslenmenin çocukların zihinsel gelişimi üzerine etkisi üzerine bir meta-analiz
The effects of prenatal nutrition on cognitive development in children: A meta-analysis
  1. Tez No: 1004763
  2. Yazar: EMİNE ELİF DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu meta-analiz, gebeliğin ikinci trimesterinden doğuma kadar uygulanan omega-3, folik asit ve çinko takviyelerinin çocukların zihinsel gelişimi üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. PRISMA yönergelerine uygun olarak yürütülen sistematik literatür taraması sonucunda, dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 11 randomize kontrollü çalışma analiz edilmiştir. Dahil edilme kriterleri; müdahalenin gebeliğin ikinci trimesterinden itibaren başlaması, zihinsel gelişimin standardize edilmiş bilişsel testlerle (Bayley, WPPSI, DAS vb.) değerlendirilmiş olması, yeterli istatistiksel veri sunulması ve çalışmanın insan popülasyonunda yürütülmüş olmasıdır.Omega-3 takviyesi ile ilgili 8 çalışmanın birleştirilmiş sonuçları, zihinsel gelişim üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermemiştir (Hedges' g = -0.020; %95 GA: -0.088 ile 0.048; p = 0.565). Çinko takviyesini inceleyen 2 çalışma da anlamlı bir etki bulmamıştır (g = -0.170; %95 GA: -0.381 ile 0.041; p = 0.115). Folik asit takviyesinin değerlendirildiği 2 çalışmanın birleştirilmiş analizi de istatistiksel olarak anlamlı sonuç vermemiştir (g = 0.163; %95 GA: -0.169 ile 0.494; p = 0.336). Bu bulgular, gebelik döneminde yapılan mikro besin takviyelerinin zihinsel gelişim üzerindeki etkilerinin tek başına doz veya süreden ziyade, annenin beslenme durumu, genetik faktörler ve postnatal (doğum sonrası) çevresel koşullar gibi çoklu etkenlere bağlı olabileceğini göstermektedir. Bu alandaki kanıtların güçlendirilmesi için gelecekte daha geniş örneklemli, çok merkezli, uzun süreli takip çalışmaları ile aynı bilişsel değerlendirme testlerinin kullanıldığı araştırmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This meta-analysis aimed to evaluate the effects of omega-3 fatty acids (particularly DHA), folic acid, and zinc supplementation administered from the second trimester of pregnancy until delivery on children's cognitive development. A systematic literature search was conducted in accordance with PRISMA guidelines, and a total of 11 randomized controlled trials that met the inclusion criteria were analyzed. Inclusion criteria required that the intervention began in the second trimester, cognitive development was assessed using standardized cognitive tests (e.g., Bayley, WPPSI, DAS), sufficient statistical data were provided, and the study was conducted in a human population. The pooled results of eight studies on omega-3 supplementation showed no statistically significant effect on cognitive development (Hedges' g = -0.020; 95% CI: -0.088 to 0.048; p = 0.565). Two studies investigating zinc supplementation also found no significant effect (g = -0.170; 95% CI: -0.381 to 0.041; p = 0.115). Similarly, the combined analysis of two studies on folic acid supplementation yielded no statistically significant results (g = 0.163; 95% CI: -0.169 to 0.494; p = 0.336). These findings suggest that the effects of prenatal micronutrient supplementation on cognitive development may depend not solely on dosage or duration but also on multiple factors, such as maternal nutritional status, genetic predispositions, and postnatal environmental conditions. Further large-scale, multicenter, and long-term follow-up studies are needed to strengthen the evidence base in this area.