Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda laikliğin işlevi
The Function of the secularism on the establishment of Turkish Republic
  1. Tez No: 100478
  2. Yazar: ÖLMEZHAN KURU BAHÇE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERAL ALPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
oz Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda laikliğin işlevini araştırdığım bu çalışma; giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Osmanlı Devleti'nin, siyasal ve toplumsal yapısını sürdürme imkanının kalmadığı, Türk ulusunun bu“sözde”devletin varlığına feda edilme noktasına geldiği bir dönemde, laik devlet yapılanmasıyla vatanını ve varlığını, işgalden kurtardığını göstermeye çalıştım. Türkiye Cumhuriyeti'nin varlığını korumak, geliştirmek amacıyla; başta hukuksal, siyasal, idari, kültürel, sosyal ve eğitsel alanları da laik esaslara oturtarak, toplumsal kimliği laik.ulusal yapıya dönüştürme çalışmalarını incelemeye çalıştım. İncelenen sürecin toplumsal, düşünsel, siyasal yapısını ortaya koymak için, olayların gelişmesinde etkili olan aydınların, önderlerin, eylem ve görüşlerini tarihsel akışları içinde tarayarak vermeye çalıştım. ABSTRACT This work, in which I have explored the role of secularism in the founding of the Turkish Republic, consists of an introduction, four sections and a conclusion. I tried to show that the Turkish Nation saved its existence and its motherland from occupation Through the formation of a secular state in a time when the political and social structure of the Ottoman State could no longer be sustained and the Nation itself came to the point of being sacrificed for the sake of this“so-called”state. I tried to explore the ways in which the Turkish Republic tried/managed to preserve and enhance its existence through the constitution of legal, political, administrative, cultural, social and educational spheres around secular principles and must transforming social identity into a secular national structure. In order to social, ideological and political structure of the process under concern, I tried to present the acts and ideas of intellectuals and leaders within their historical context 111
Özet (Çeviri)