Tüketici yenilikçiliği: Finansal teknolojiler alanında bir çalışma
Consumer innovation: A study in the field of financial technologies
  1. Tez No: 1004817
  2. Yazar: GÖZDE KARABİLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HALİD KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Yenilikçilik kavramı, bireylerin yeni fikirleri bir sistemdeki diğer üyelerden daha hızlı benimseme derecesi olarak tanımlanmakta ve yeni ve farklı şeyler bulma arzusu olarak da ifade edilmektedir. Belirli bir ilgi alanındaki yenilikleri öğrenme ve benimseme eğilimi ise ilgi alanına özgü yenilikçilik olarak tanımlanmaktadır. Fikir liderliği ise başkalarının düşüncelerini ve davranışlarını etkileyebilen, sosyal ağlarda veya topluluklarda yüksek etkiye sahip kişidir. Bu araştırmanın temel amacı yenilikçi davranış olgusunu anlamak ve bu davranışı şekillendiren yenilikçilik eğilimi, ilgi alanına özgü yenilikçilik ve fikir liderliği gibi faktörleri finansal teknolojiler (fintek) alanında açıklamaktır. Araştırma kapsamında katılımcılara sosyal medya platformları üzerinden e-anket yoluyla ulaşılarak kolayda örneklem yöntemiyle veri toplanmıştır. Veri toplama süreci sonunda 460 katılımcıya ulaşılmış, analizler eleme sonrasında 401 katılımcı üzerinden SPSS programı ile yürütülmüştür. Araştırma kapsamında gerçekleştirilen analizler sonucunda, hazcı yenilikçilik mobil bankacılık kullanımını pozitif yönde etkilerken, bütçe takip uygulamalarında negatif bir rol üstlenmektedir. İlgi alanına özgü yenilikçiliğin ise özellikle borsa ve kripto para gibi yüksek katılım gerektiren alanlarda en güçlü yordayıcı olduğu saptanmıştır. Çalışmanın en özgün bulgusu, fikir liderliğinin iki farklı boyutta (sosyal etki ve bağımsızlık) fintek benimsemeyi zıt yönlerde etkilemesidir. Sosyal etki odaklı fikir liderliği dijital cüzdan ve kredi kartı gibi alanlarda kullanımı artırırken, bağımsızlık/özerklik odaklı fikir liderliğinin çoğu uygulamada kullanımı anlamlı ve negatif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of innovativeness is defined as the degree to which individuals adopt new ideas faster than other members of a system and is also expressed as the desire to find new and different things. The tendency to learn and adopt innovations in a specific field of interest is defined as field-specific innovativeness. A thought leader is a person who can influence the thoughts and behaviors of others and has a high impact in social networks or communities. The main objective of this study is to understand the phenomenon of innovative behavior and to explain the factors that shape this behavior, such as the tendency toward innovation, domain-specific innovation, and thought leadership, in the field of financial technologies (fintech). Within the scope of the research, data was collected using a convenience sampling method by reaching participants via e-surveys on social media platforms. At the end of the data collection process, 460 participants were reached, and the analyses were conducted using the SPSS program on 401 participants after elimination. The analyses conducted as part of the research revealed that hedonistic innovation positively influences mobile banking usage, while playing a negative role in budget tracking applications. It was determined that interest-specific innovation is the strongest predictor, particularly in areas requiring high participation, such as the stock market and cryptocurrency. The most original finding of the study is that thought leadership affects fintech adoption in opposite directions in two different dimensions (social influence and independence). While social influence-focused thought leadership increases usage in areas such as digital wallets and credit cards, independence/autonomy-focused thought leadership has been found to have a significant and negative effect on usage in most applications.